Je to celkem nedávno co jsem objevila nakladatelství Kazda a jejich zajímavé knižní tituly týkající se ekologie, udržitelnosti, zero-waste, životu bez zbytečné chemie a přírodního zahradničení. Samozřejmě, že mě to nenechala chladnou a musela jsem si pár knih objednat, protože ty tituly byly až příliš lákavé. Jednou z nich byla kniha o přírodním zahradničení Zkuste to doma sami – zahrada a balkon s podtitulem 111 projektů a nápadů pro přírodní biozahradu. Kdo mě zná, ví, že to je přesně něco pro mě. Miluji zahradní projekty a experimenty a hlavně naše zahrada je přírodní bez používání chemie. Rozhodla jsem se, že vám tuto knihu přiblížím v této recenzi.
O portálu Smarticular
Smarticular je berlínský portál, který zveřejňuje tipy a návody na jednodušší a lepší život. Nabízí řešení, recepty a alternativy na život ohleduplnější k životnímu prostředí. Dalšími zajímavými tituly z protálu Smarticular jsou:
- Smarticular: Konec plýtvání
- Smarticular: Lepší život bez plastů
- Smarticular: UPCYKLACE – Nový život starých věcí
- Smarticular: Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii
- Smarticular: Zkuste to doma sami – dárky
Těch titulů je ale mnohem víc, určitě se vyplatí prozkoumat dostupnou nabídku v českém nebo slovenském jazyce. Bezkonkureční ceny těchto knih ve výhodných balíčcích nabízí nakladatelství Kazda.
První dojem z knihy
Kniha má měkkou vazbu a je tištěná je recyklovaném papíru. Na první dojem tedy splňuje ekologická kritéria, ke kterým ekologický portál Smarticular směřuje. Přesto kniha o přírodním zahradničení obsahuje dost barevných fotografií, které pomáhají vytvořit si představu, jak projekty z návodů vypadají.
Příjemně mě překvapila teoretická část, která vymezuje zahradničení v souladu s přírodou, shrnuje permakulturní principy a celkově navádí čtenáře k přírodnímu pojetí zahradničení.
Kniha je také přehledně graficky i barevně členěna do kapitol, na které se podíváme více zblízka.
Obsah knihy
Kniha o přírodním zahradničení Zkuste to doma sami – 111 projektů pro přírodní biozahradu má následující kapitoly:
- Úvod
- Méně trávníku, více zahrady – Dozvíte se jak vytvořit záhony na trávníku, jak postavit vysoké záhony, jak založit kopečkový záhon, jak vybudovat bylinkovou spirálu, jak založit květinovou louku, proč je dobré založit dětský záhon a jak to vše osázet.
- Jak oživit půdu – Toto je poměrně obsáhlá kapitola o půdě. Nastiňuje výhody nerytí. Radí jak identifikovat půdu na vaší zahradě, jak ji vylepšit a jak s ní pracovat. Věnuje se zelenému hnojení a mulčování.
- Ekologická výsadba – Dozvíte se co je to smíšená výsadba a jaké zeleniny a plodiny je vhodné kombinovat. Samozřejmostí je také kapitola o správném pořadí plodin, tedy oslovením sledu v závislosti na jejich náročnosti na živiny. Věnuje se základům semenaření a předpěstování sazenic. Nabízí originální tipy na výsev z vyrobených pásek nebo tzv. seed bombs. Uvádí také seznamy jedlých plevelů, půdoryvných rostlin a květů v zahradě.
- Jak rostliny přirozeně posílit – Opět další skvělá kapitola o tom jak se na zahradě vyhnout chemii a naopak zužitkovat odpad z domácnosti či zahrady jako přírodní posilu rostlin. Dozvíte se výhodách popela a dřevěného uhlí, kompostování zbytků z domácnosti. Naučí vás jak vytvořit domácí hnojivé jíchy, jak vytvořit vermikompostér nebo Bokashi kompostér.
- Jak rostliny přirozeně chránit – Tato kapitola uvádí konkrétní návody a postupy výroby přírodních ochranných prostředků na nejčastější škůdce ( mandelinka, bělásek, mšice, dřepčík, slimák, aj.) a nemoci (plíseň bramborová, rez, padlí a černá skvrnitost).
- Užiteční živočichové v zahradě – Kapitola o tom jak mít přívětivou zahradu ke všem užitečným živočichům, kteří nám šetří spoustu práce a pomáhají našemu mikro ekosystému. Následujte návod jak vytvořit hmyzí hotel, jak založit mini jezírko, a jak lze vytvořit výživné krmení pro ptáky.
- Zahrada na balkoně a terase – Kapitola obsahuje jednoduché a stručné rady jak na balkoně nebo terase pěstovat oblíbenou zeleninu. Rozsáhlejší poradenství jak pěstovat brambory v nádobě, cuketu, zázvor a jedlé bylinky. Radí jak využít co nejvíce místa vertikálním zahradničením a jak odpudit otravný hmyz.
- Způsoby zpracování a recepty – Kapitola o zavařování, sterilizaci, o sušení v troubě, kvašené zelenině
- Rejstřík
Inspirace z knihy – Bokashi kompostér
Jako inspiraci z knihy jsme pro vás vybrala návod na výrobu Bokashi kompostéru. jedná se o kompostovací metodu z Japonska. Zbytky z kuchyně se za pomocí fermentace přemění na cenné hnojivo pro rostliny všeho druhu. Pro celý proces jsou zapotřebí speciální mikroorganismy v prášku.
Budete potřebovat:
- 2 stejně velké plastové kyblíky uzavíratelným vzduchotěsným víkem
- vypouštěcí ventil
- izolační pásku
- vrtačku
- nůž
- fix
Postup:
- Do dna vnitřní nádoby vyvrtejte 20-30 otvorů o průměru 2 až 3 mm. Bude tím odtékat fermentovaná tekutina.
- Na vnějšní nádobu fixem označte, kde bude umístěn vytýkací ventil. Měl by být co nejníže.
- Nožem vyřežte otvor na vetil.
- Kohoutek namontujte a utěsněte.
- Vnitřní nádobu oblepte v horní třetině izolační páskou, aby vzduchotěsně uzavírala vnější nádobu. Pro otestování postavte jednu nádobu do druhé, abyste zjistili, kolik vrstev izolační pásky je zapotřebí, aby byly nádoby vzduchotěsné a vešly se přesně jedna do druhé. Jakmile je mezera uzavřená, máte hotovo.
Závěrečné hodnocení
Kniha o přírodním zahradničení má celkem 190 stran a velmi mile mě svým obsahem překvapila. Doporučila bych ji každému komu je blízký způsob zahradničení bez zbytečných postřiků a umělých hnojiv. Vše se totiž dá nahradit přírodními prostředky. V knize se dozvíte celkem 111 tipů jak na své zahradě nebo balkóně vypěstovat zdravější a chutnější potraviny v BIO kvalitě.
Kniha o přírodním zahradničení je vhodná jak pro začátečníky, které skvěle nasměruje k přírodnímu zahradničení, tak i pro pokročilé zahradníky, kteří získají konkrétní návody, tabulky a seznamy a budou tak nezávislejší. Díky informacím v této knize budou vaše zahrady nebo balkony prospívat životnímu prostředí a vy budete šťastnější.
Mohlo by se vám hodit:
- Užitečné bylinky na zeleninové záhony
- Předpěstování sazenic – 9 nejčastějších chyb a jak jim lze předejít
- Pěstování rajčat bez chemie od A do Z: Kompletní průvodce
- Jak na smíšené kultury: Vhodní a nevhodní sousedé na záhonech
- Vše co potřebujete vědět o mulčování záhonů