Recenze Recepty

Recenze na litinový hrnec Petromax Dutch Ovens FT6 – stylové vaření na ohni

vaření na ohni

Vaření na otevřeném ohni zažívá velké boom. Lidé chtějí trávit více času venku pod čirým nebem než v kuchyni a díky skvělým litinovým hrncům Petromax Dutch Ovens, které se těší celosvětové popularity, se z vaření na otevřeném ohni stává nevšední zážitek. Kvalitní litinové hrnce Petromax Dutch Ovens nabízí mnohem více, než známé kotlíky, ve kterých s oblibou vaříme buřtguláš. Můžete v nich vařit, péct a na poklici, která slouží jako pánev, dokonce i smažit. Připravíte si tak téměř cokoliv, od polévek, omáček, placek až po upečený chléb. Já tedy neodolala a hrnec si pořídila na chalupu. Napsala jsem pro vás recenzi, jak se v hrnci Petromax Dutch Ovens vaří.

Petromax je německá firma s více než 100 letou tradicí. Svými produkty se zaměřují na outdoorové vaření a kempování. Jejich krédem je tradice s inovací a důraz na kvalitu.

8 důvodů proč si pořídit litinový hrnec Petromax

 1. Vaříte venku na čerstvém vzduchu
 2. Vaříte na ohni, takže nespotřebováváte elektřinu nebo plyn.
 3. Kvalitní litinový hrnec s poklicí, která slouží i jako pánev nabídne přípravu téměř jakéhokoliv pokrmu.
 4. Kvalitní litina je netoxický materiál pro vaření. Do jídla se tedy neuvolňují žádné toxické sloučeniny. Naopak lidem s anémií pomůže doplnit železo.
 5. Při případném blackoutu (výpadek proudu nebo plynu) nebudete nijak omezeni na přípravě jídla.
 6. Petromax Dutch Ovens je nabízen hned v několika velikostech, takže si vyberete přesně tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.
 7. Lze jej použít i do trouby nebo na plynovém sporáku.
 8. Pokud se o Petromax Dutch Ovens budete dobře starat, vydrží po celé generace.

Funkce litinového hrnce Petromax Dutch Ovens

Litinový hrnec Petromax Dutch Ovens je skutečně univerzálním pomocníkem na vaření na ohni nebo uhlíkách. Ze spodu má tři malé nožičky, takže jej můžete postavit přímo na rozpálené uhlíky. Můžete jej zavěsit nad oheň anebo jako v našem případě umístit na rošt nad oheň.

V hrnci se dá uvařit téměř cokoliv. Když obrátíte poklici vzhůru nohama, vznikne vám pánev na smažení, rovněž na třech malých nožičkách.

Co mě osobně nejvíce zaujalo je funkce pečení. Pokud hrnec obložíte uhlíky, které dáte i na poklici, tak v tom můžete péct. Já se určitě chystám na pečení chleba, ale upečete v něm i cokoliv jiného. Na uhlíkách se hůře odhaduje teplota pečení, a tak celý proces vyžaduje jisté zkušenosti. Hrnec i s poklicí, ale můžete umístit i do běžné trouby v domácnosti a na plynovém sporáku.

Péče o litinový hrnec Petromax Dutch Ovens

 • Před prvním použitím hrnec umyjte teplou vodou. Nádoba i s poklicí jsou ošetřeny olejovou úpravou.
 • Po vaření na ohni nechte nádobu vychladnout a poté ji umyjte pouze teplou vodou. Nepoužívejte jar na nádobí nebo jiný mycí prostředek. Mohl by narušit ochranou patinu.
 • Na umývání používejte klasickou mycí houbičku. Nepoužívejte drátěnku.
 • Neumývejte hrnec ani poklici v myčce na nádobí.
 • Hrnec vždy utřete do sucha a ošetřete tenkou vrstvou rostlinného oleje (nepoužívejte olivový olej, který nesnese vysoké teploty) před tím než jej uložíte.
 • Hrnec skladujte na suchém místě. Mezi hrnec a poklici je dobré umístit například kus kartonu pro stálou cirkulaci vzduchu.
 • Pokud se ochranná patina naruší a vy začnete objevovat rez je nutné hrnec i poklicí ošetřit speciálním postupem. Odstraňte rez kartáčem. Poté poklici i hrnec umyjte houbičkou a jarem. Ošetřete hrnec i poklici zvenku i zevnitř nějakým rostlinným olejem, kromě olivového. Předehřejte troubu na 180 °C a již pouze hrnec dejte do trouby na 1 – 2 hodiny. Poté troubu vypněte, otevřete a hrnec nechte pomalu vychladnout.

Tady se vyplatí opravdu následovat rady výrobce. Přeci jen chcete aby vám vaše investice dlouho vydržela. Nezapomeňte, že hrnec je z litiny a tudíž může začít na povrchu reznout. Já ho po vaření vždy až vychladne umyji teplou vodou a houbičkou. Že tam zůstane trochu mastnoty až tak nevadí, naopak. Stejně je dobré pak vzít třeba papírovou utěrku, na kterou naneseme trocha třeba slunečnicového oleje a tím celý hrnec i s poklicí ošetřit.

Nabízené velikosti litinových hrnců

Já si pořídila velikost FT6 a s výběrem jsem spokojená. Hodí se pro rodinu i s případnými hosty.

Typ litinového hrncePočet osobObjem hrnceObjem pokliceHmotnost
Petromax Dutch Ovens FT11 – 20,95 l0,25 l3 kg
Petromax Dutch Ovens FT31 – 3 1,8 l0,4 l5,2 kg
Petromax Dutch Ovens FT4,52 – 53,5 l 1 l8 kg
Petromax Dutch Ovens FT64 – 85,5 l1,5 l10,4 kg
Petromax Dutch Ovens FT98 – 147,5 l1,5 l11,6 kg
Petromax Dutch Ovens FT1214-2010,8 l2 l15 kg
Petromax Dutch Ovens FT18>2016,1 l2,7 l17,9 kg
Data dle tabulky výrobce

Využijte 7 % slevový kód na zboží značky Petromax v eshopu bushcraftshop.cz ve znění blizekprirode7, platný do 20.7.2023.

Vhodné příslušenství

Za mě bych doporučila pořídit si nad oheň nějakou trojnožku, abyste hrnec mohli zavěsit. Dobrou volbou určitě bude trojnožka s řetězem PETROMAX Cooking Tripod Heavy Duty případně levnější varianta trojnožka s řetízkem PETROMAX Tripod D-RING Lashing, kam umístíte tři vhodné klacky.

trojnožka s řetízkem
trojnožka s řetízkem PETROMAX Tripod D-RING Lashing

Pokud s hrncem budete chtít i cestovat tak se jistě vyplatí přepravní taška PETROMAX pro Dutch Oven FT6 a FT9.

Do třetice bych doporučila žáruvzdorné rukavice a nějaký hák na manipulaci s horkým hrncem nebo poklicí, na kterých jsou připravené háčky.

Závěrečné hodnocení

Hrnec Petromax Dutch Ovens jsem již delší dobu pozorovala u známých zahraničních přírodních nadšenců. Když jsem viděla co všechno jsou schopni uvařit a upéct na otevřeném ohni, tak jsem byla nadšená. Přesně to bych potřebovala na chalupu! Kolikrát jsou tak krásné dny, kdy bych raději trávila čas venku na čerstvém vzduchu než v kuchyni.

E-shop bushcraftshop.cz nabízí litinové hrnce Petromax za bezkonkurenční cenu na českém trhu. Po rozmyšlení jsem si objednala hrnec Petromax Dutch Ovens FT6. S velikostí jsem opravdu spokojená. Uvaří i menší množství, ale když se naplní celý, jsem schopná uvařit až pro 8 osob. Upřímně, částečnou motivací pro pořízení pro mě byla i skutečnost nestabilní situace na trhu s energiemi a válkou na území Evropy. Chci mít jistotu, že uvařím kvalitní jídlo i při případném energetickém výpadku.

Samotné vaření na ohni je radost. Čekala jsem celkově delší dobu přípravy pokrmů, ale není tomu tak. Polévky i omáčky uvařím za stejnou dobu jako na plotně. Jediné s čím ještě nemám zkušenost je pečení. Hned jak bude příležitost, tak tuto recenzi doplním o poznatky s pečením na uhlících.

Na hrnci Petromax Dutch Ovens shledávám dvě nevýhody oproti běžnému domácímu vaření.

 1. O hrnec je potřeba se pečlivě starat. Postup, který jsem popsala, není až tak náročný, ale je důležitá důslednost.
 2. Litinový hrnec i s poklicí je poměrně těžký. Čím větší velikost, tím těžší. Určitě není možnost si ho „zabalit“ s sebou do krosny někam na tůru. Na to hned zapomeňte. Je možné ho převážet autem, například do kempu. U nás to však bude užitečný chalupářský „táborový“ pomocník.

Přesto jsem s litinovým hrncem Petromax Dutch Ovens opravdu spokojená a doporučila bych ho na každou zahrádku, chatu, chalupu, ale i rodinný dům s ohništěm. Postará se o nevšední rodinný zážitek a z venkovního vaření na otevřeném ohni budete mít opravdu radost.

Jídlo není nijak cítit kouřem.

Doufám, že vám recenze byla užitečná, a že si také pořídíte svůj litinový hrnec na vaření na ohni Petromax Dutch Ovens k vám do rodiny.

Využijte 7 % slevový kód na zboží značky Petromax v eshopu bushcraftshop.cz ve znění blizekprirode7, platný do 20.7.2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...