Zahrada

Vytáhlé sazenice: Jak jim předejít a jak je jednoduše napravit

vytáhlé sazenice

Začínáte s pěstováním zeleniny? Rozhodli jste se vypěstovat si rostlinky ze semen, ale máte vytáhlé sazenice, tzv. nitky, které se mohou naklánět, polehávat či dokonce lámat? Nebojte, tuto chybu se sazenicemi udělal snad každý kdo začínal s předpěstováním sazenic. V tomto článku si řekneme, jak předejít vytahování sazenic za světlem a co se s vytáhlými sazenicemi dá vlastně dělat.

Co způsobuje vytáhlé sazenice?

Primárním problémem vytáhlých sazenic je nedostatek světla. Stává se to když zahradníci vysévají semínka v domácích podmínkách příliš brzy v zimních či brzkých jarních měsících, kdy jsou dny ještě krátké a rostlinky tak nemají dostatečný přísun světla v prvních dnech jejich života.

Samozřejmě, že některé rostliny vyžadují časný výsev. Pokud se chceme pustit do jejich předpěstování ze semen, musíme se ujistit, že jim můžeme poskytnout dostatečně světlé místo co nejblíže u okna, nejlépe jižního, bez žádných překážek, jako jsou rámy oken, žaluzie či závěsy. Ovšem i pokud je máte na vhodném okně, tak v únoru jim většinou nemůžeme poskytnout dostatek světla. Dny bývají zatažené a tak se spousty zkušenějších zahradníků uchyluje k přepěstování pod umělým světlem. O tom se dočtete dál v tomto článku.

Jsou vytáhlé sazenice problém?

Ano, vytáhlé sazenice opravdu nejsou ideální. Dá se s nimi pracovat, ale je třeba si říct, že se s nimi mohou vyskytnout problémy. Jak už jsem naznačila hned v úvodu, mohou se různě naklánět či dokonce zlomit při manipulaci či převozu. Místo toho aby vkládaly svou energii do silného a stabilního stonku, tahají se za světlem a čím vyšší jsou tím jsou slabší. Hlavně při venkovní výsadbě jsou pod nápory větru a deště velice zranitelné a mohou se sklánět až k zemi, kde na ně číhají další problémy.

Některé sazenice se sice dají zasadit hlouběji než byly, ale tím můžeme a nemusíme riskovat uhnívání stonku. Nicméně třeba u rajčat touto praxí nic nezkazíme a rostlinky nám nedostatek světla rychle odpustí.

Každopádně je vždy lepší předejít vytahování sazenic a zajistit si silné rostliny již od počátku. Jak? Mrkněte na následující tipy.

vytáhlé sazenice
Vytáhle sazenice jsem měla ze začátku zahradničení pravidelně. U paprik ani rajčat to však není až tak velký problém.

Jak předejít vytáhlým sazenicím

  • Ihned po vyklíčení dopřejte rostlinám dostatek světla na nejsvětlejším místě vašeho domova. Kolikrát stačí jeden či dva dny mimo dostatek světla a sazenice se hned vytáhnou. Na oknech dejte pod sazenice třeba starou knihu, aby jim nestínil rám oken. Divili byste se, jaký rozdíl to může udělat.
  • Při brzkých zimních a jarních výsevech, zvažte nákup umělého světla. Já sazenicím nově svítím zářivkami Narva Bio Vital, které používá i Botanický ústav Akademie věd České republiky. Jsou nabízeny v různých velikostech.
  • Hned jak rostliny vyklíčí odstraňte jakákoliv víka k udržení vlhkosti, obzvláště pokud nejsou průhledná.
  • Každá rostlina také potřebuje dostatek místa kolem sebe, nezapomeňte rostliny po tom co jim naroste první pár pravých listů přesadit do větších sadbovačů, aby si vzájemně nestínily.
  • Při klíčení sazenice obvykle potřebují vyšší teplotu než po vyklíčení. Jakmile rostliny vyklíčí snižte teplotu v místnosti, na obvykle preferovaných 18 – 20 °C. Pozor na některé druhy zelenin, které mají rády ještě nižší teploty.

Pěstování sazenic pod umělým světlem

Rozhodla jsem se přidat ještě samostatnou kapitolku o pěstování sazenic pod umělým světlem. Sice se nám tím zvyšují náklady na elektřinu, ale na druhou stranu se nám významně rozšíří možnost předpěstovat více druhů zelenin a tím v celkovém důsledku ušetříme za kupované sazenice a zeleninu.

Já se zářivky na svícení rozhodla koupit po 8 letech pěstování zeleniny, protože i když jsem dodržovala všechny zmíněné zásady, měla jsem vždy některé sazenice vytáhlé a slabé. Po dlouhých večerech hledání informací o nejlepších možnostech svícení jsem se rozhodla nakoupit 2x zářivky Narva Bio Vital s výkonem 36 W, které používá i Botanický ústav Akademie věd České republiky. Mají ideální teplotu barvy pro pěstování rostlin 5800 K a dostatečný světelný tok 2800 lm.

Vhodné svítidlo je třeba Topline nebo Ecolite. Nakupovala jsem u zarovky.cz, kde jsou moc ochotní a při dotazu poradí.

Začněte rostlinám svítit ideálně hned po vyklíčení. Sazenice potřebují minimálně 12 hodin svícení denně (ideálně 14 – 16 hodin) a 8 hodin tmy. Z tohoto důvodu se vyplatí pořídit si i digitální časový spínač.

Ze začátku je dobré mít světlo nízko nad sazenicemi a postupně jak sazenice porostou jej zvedat. Já mám svítidlo dočasně jen ze stran podepřené krabicemi. Na příští rok si nechám vybudovat dřevěnou bednu. O tom všem mám samozřejmě v plánu vám napsat ještě více dopodrobna.

předpěstování sadby pod světly
Letos svítím poprvé a provizorně mi zatím postačí jen světlo s časovačem a dvě krabice.

Jak napravit vytáhlé sazenice

O prevenci vytáhlých sazenic jste nevěděli anebo jste dělali co můžete, ale stejně je máte vytáhlé? No zmenšit už nepůjdou, ale pojďme se podívat co všechno se dá dělat.

1. Více světla a místa, méně tepla

Co nejdříve zkuste sazenicím dopřát více světla. Jednoduchým trikem může být odrazová plocha ze zmuchlaného alobalu umístěná za sazenicemi. Pokud jim nemůžete dopřát světlejší místo, zvažte umělé osvětlení. Pozor, později na jaře už slunce může mít docela sílu a problémem nemusí být nutně nedostatek světla, ale doslova výheň za oknem. Teplo může stimulovat rostlinu k rychlejšímu růstu a pokud si rostliny třeba vzájemně stíní, tak porostou logicky do výšky, což není žádoucí.

2. Co takhle začít znovu?

Pokud jste s výsevem nedočkavě začali příliš brzy a rostlinky vám během pár dní vyklíčily a vytáhly se, tak je kolikrát nejlepší řešení začít znovu a lépe. Může být lepší pořídit si umělá světla a vypěstovat si sazenice se silným stonkem než pracovat celou sezónu s vytáhlými. Nyní již víte čemu se vyvarovat.

3. Zesilte je

Pracovat s vytáhlými sazenice nemusí být až taková tragédie! Jak říkám, stalo se to téměř každému a většina z nás má tu zkušenost, že si na záhoně nevedly tak zle a ve finále hezky zaplodily. Jednou z možností jak sazenice zesílit je, že je každý den dlaní pohladíte ze strany na stranu a tím budete simulovat větrné venkovní podmínky, takže samy budou chtít být silnější. Sofistikovanější metodou je použití malého větráku, který můžete spustit na pár hodin denně s pomocí digitálního časového spínače. Často se používá vyřazený větrák z počítačů.

Další dobrou strategií může být zalévání ze spodu, kdy si sazenice nasají kolik vody potřebují.

4. Otužte je

Otužování sazenic je důležitá strategie před venkovních výsadbou jakýchkoliv sazenic. U těch vytáhlých to platí dvojnásob. Jak jsme již naznačovala, vytáhlé sazenice jsou mnohem zranitelnější na větrné poryvy, které se do nich více opírají. Je nezbytně nutné vytáhlé sazenice minimálně týden před výsadbou ven otužovat, tedy je postupně přivykat nelehkým venkovním podmínkám na větru a plném slunci.

Začnete zlehka a sazenice první den přeneste z vnitřních podmínek na pár hodin do venkovní chráněné polohy do stínu s lehkým vánkem. Postupně zkoušejte sazenice přivykat na více času stráveném venku a více slunečních paprsků.

Nejčastější strategií jak napravit vytáhlé sazenice je hlubší výsadba při přesazování, pojďme se na ní podívat v následujících kapitole.

Přesazování vytáhlých sazenic

Nejčastější strategií jak napravit vytáhlé sazenice je hlubší výsadba, pojďme se na to podívat v této kapitole. Hlubší výsadbu bez problému zvládnou rajčata a papriky. Při přesazování je můžeme tzv. utopit hlouběji v nádobě až po děložní lístky, tedy jejich první sadu listů, které nemají specifický vzhled pravých listů. Rajčata mají tu výhodu, že z chloupků, které mají na stonku dokáží vytvořit kořeny, takže tím ještě zvětšíme kořenový bal.

Při finální venkovní výsadbě u vytáhlých rajčat hloubím šikmé, ne kolmé, důlky, rajčata do nich položím a část stonku zasypu hlínou. První dny sice polehávají u země, ale světlo je brzy napřímí.

Ne všechny rostliny ale snadno zvládnou hlubší výsadbu. Zvláště pár dní mladé sazeničky jsou náchylné na tenké stonky, který můžeme při manipulaci poničit a ve vlhké půdě při hlubší výsadbě můžou začít uhnívat. V tomto případě si dejte pozor na cukety či okurky a snažte se je vysadit jen o něco málo hlouběji.

Nic není ztraceno

Neztrácejte hlavu, pokud jste vypěstovaly vytáhlé sazenice. Koneckonců se to jednou za čas povede i velmi zkušeným zahradníkům, včetně mě. Stačí pár dní zatažené počasí a je to. Doufám ale, že nyní již víte jak nejlépe zabránit vytahování sazenic do výšky a co si s takovými sazenicemi počít. Pokud máte jakékoliv otázky či komentáře, neváhejte je připojit pod článek. Budu velmi ráda za sdílení tohoto článku. Doufám, že vaše sazenice budou už jen silné, statné a odolné.

Ať to roste!

Doporučuji také:

2 komentář

  1. Dobrý den, děkuji za hodnotný článek 👍🙂 Pěstování zdar! 🤗

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...