Rok 2021 svým počasím opět překvapil. Jaro bylo poměrně chladné, deštivé, větrné, a podobně vypadaly dny i na začátku léta. Letošní sezóna pro mě byla jiná, protože jsem téměř celé léto trávila v blízkosti zahrady a denně tam docházela z naší pronajaté chatičky ve vedlejší vesnici. Na chatě jsme s přítelem sice měli velké plány co se zahradou, ale nakonec jsme tam provedli jen prořezávky a údržbu zeleného plotu. To bylo docela peklo, protože je dlouhý přes 80 metrů. Rozbitý a děravý plaňkový plot mi překazil plány na tvoření jakýchkoli zeleninových záhonů. Riskovali bychom, že nám výpěstky ožere vysoká zvěř.

Rajčata to neměla jednoduché

Na záhoně u mamky jsem se těšila na rajčata. Chtěla jsem vyzkoušet nové odrůdy, od kterých jsem získala nová semínka. Problémem minulých sezón ale bylo pozdní dozrávání, proto jsem se rozhodla vysadit rajčata a papriky hned po zmrzlých. Počasí se bohužel nelepšilo a rostlinky ve vlhké studené zemi chřadly. Moje mamka už těm chudinkám nedávala šanci, ale já věřila, že se zmátoří. Naštěstí se po dvou týdnech opravdu probraly a ve finále hezky vyrostly. Nově jsem pod rajčata zkoušela zapracovat rozemleté vaječné skořápky pro dostatek vápníku a epsomskou sůl pro lepší příjem minerálů z půdy.

Plíseň nastoupila brzy

V srpnu začala postupem vlhkého léta úřadovat plíseň bramborová a rychlost, jakou se po rajčatech šířila, mě nemile překvapila. Během 3 dnů byly postupně napadené nejen listy, ale i stonky a některé plody. Rozhodla jsem se tak většinu plodů rajčat otrhat, zavěsit ve stodole a uskladnit v bedýnkách na půdě. Udělala jsem dobře a rajčata hezky postupně dozrávala.

Nové odrůdy rajčat

Z nových odrůd mě příjemně překvapilo rajče Gardener´s Delight od permasemínek, které je výborné chuťově. Taková ta vyvážená sladko-kyselá chuť. Bohužel se mi neosvědčila stará česká odrůda Imun, také od permasemínek, která než stačila dozrát, tak byla napadena plísní jako první. Je to keříčková odrůda a myslím, že se vyplatí u ní mít nějakou oporu nebo pod ní mít černou folii, aby listy nebyly příliš ve styku s půdou.

Čemu se dařilo

V tomto roce jsem konečně s úspěchem vypěstovala okurky hadovky. Dala jsem druhou šanci nehybridní okurce Marketmore a ta hezky plodila jak ve fóliáku, tak i na záhoně. Tradičně jsem vypěstovala spousta cuket odrůdy Zuboda. Dařilo se tyčkovým fazolím, z kterých jsem konečně vypěstovala větší množství i do zásob. Vypíchla bych velmi plodnou odrůdu Blauhilde, kterou jsem nestačila zpracovávat. Stejně bohatě plodil i hrášek, takže jsme mohli i rozdávat. Nesmím opomenout ani skvělý jablečný rok, tento rok byl jablek nadbytek a my si tak nechali vylisovat výborný mošt.

Vybudovali jsme dýnoviště

Z přebytku zeminy jsme na jaře vytvořili dýňoviště. Pohnojili jsme jej králičím a slepičím hnojem a já jej opletla pruty, takže na začátku sezóny hezky vynikalo. Dýně rychle rostly a brzy vše přerostly, to nám ale nevadilo, protože bohatě plodily. Pěstovali jsme dýně hokaido, u kterých mi vyhovuje chuť, velikost, tenčí slupka a skladovatelnost. Ze třech rostlin jsme jich vypěstovali asi 20. Novinkou pro mě byla dýně Sweet Meat Oregon Homestead, z té jsme vypěstovali jen dvě dýně. Bohužel se mi nepodařilo skrz tu dýňovou džungli provést ruční opylení, tak nebudu mít svá vlastní semínka. Celkově jsme ale z dýňoviště nadšení. Bohatá úroda, a v sezóně téměř bez péče. Učíme se vařit více jídel z dýně a na příští rok plánujeme vybudovat ještě jedno podobné.

Čemu se nedařilo

Asi největší fiasko byly okurky nakladačky, tam jsem se musela spolehnout na úrodu od souseda, protože ty moje plodily sporadicky. Nedařilo se také sladkým paprikám, rostlinky trpěly chladným a mokrým startem a nikdy se z toho úplně neoklepaly. Bulvový celer také nevyrostl do velké slávy. Dělá mi problém vypiplat silnou sadbu, takže jsem ráda, že jsem vůbec vypěstovala pár malých celerů do polévek.

Novinkou je kompostér

Asi největší zahradní projekt tohoto roku bylo vybudování kompostu z euro palet. Pověřila jsem tím přítele, ale pomáhala jsem s nátěrem. Palety jsme ošetřili lněným olejem. Kompost konečně stojí, ale ještě jsou potřeba nějaké dodělávky. Nikomu se však nechce přeházet obrovskou hromadu prozatímního kompostu, která stojí a zaclání novému kompostu.

Shrnutí sezóny

Sezóna 2021 přinesla nové poznatky, zkusila jsem poprvé vypěstovat pastinák a ačokču. Dařilo se mangoldu, kořenové zelenině a dýním. Nedařilo se okurkám nakladačkám a rajčatům, které ve velkém sežehla plíseň. Máme větší záhony, nové dýňoviště a po třech letech konečně i pořádný kompost. Záhonoviště v létě překypovalo barvami díky chrpě, měsíčku, afrikánům a lichořeřišnici. Podařilo se nám poprvé udržet na uzdě dřepčíky. Molice však na brukvovité zelenině dál úřadují. Získala jsem nové poznatky a už teď se těším na nadcházející sezónu.

Jste se sezónou 2021 spokojeni?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Chcete se přiblížit?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU A ZÍSKEJTE NEJNOVĚJŠÍ, TIPY, NÁVODY A INSPIRACI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...