měsíček lékařský

Bylinky jsou pro své aroma a květy velice užitečné pro zeleninové záhony. Lákají opylovače, kteří pak ochotně opylují i naší plodovou zeleninu, čistí půdu, jejich aroma mate mravence a odpuzuje škůdce. Není tedy divu, že jsou právoplatnou součástí přírodních zahrad a zeleninových záhonů, kde se nepoužívá škodlivá chemie.

Naše záhony tak nemusí být jen spleť nudných řádků bez špetky života, může to být na pohled krásné místo plné barev a života. Bylinkami na záhonech tak podpoříme důležitou biodiverzitu na našich zahradách. Jaké bylinky na zeleninové záhony jsou mé nejoblíbenější?

Měsíček lékařský

(Calendula officinalis)

Jak již název napovídá jedná se o léčivou bylinu s širokospektrálními účinky na naše zdraví. Na záhoně se jeho účinky také neztratí. Měsíček lékařský vylučuje silice, které odrazují spousta škůdců, včetně slimáků. Uplatní se také při boji s půdními háďátky a celkově uzdravuje a desinfikuje půdu. Používá se také jako zelené hnojení. Na podzim ho stačí rozsekat rýčem a nechat ležet jako ochranou mulč.

Listy i květy jsou jedlé. Květy pravidelně sbírám a suším. Přes celou zimu pak popíjím měsíčkový čaj a vyrábím měsíčkovou mast na kožní onemocnění.

Jakmile jednou vysejete měsíček a necháte jej vytvořit semena, můžete si být téměř jistí, že se vám další roky na záhonech bude objevovat již sám ze samovýsevu. Je to houževnatá bylina, která má na mých zeleninových záhonech nezastupitelné místo.

měsíček lékařský
Měsíček si našel místo mezi saláty, proč ne?

Brutnák lékařský

(Borago officinalis)

Včely brutnák doslova milují. Jakmile začne kvést, je vždy nejvíce obletovanou bylinou ze všech. Je to bylina se zajímavou okurkovou chutí. Modré květy dodají šmrnc každému záhonu i pokrmu.

Na záhoně nemá pouze okrasnou a opylovače vábící funkci, ale dokáže zlepšit půdu tím, že do ní uvolňuje vápník a zadržuje v ní draslík. Může tak pomoci při suché hnilobě rajčat a paprik. Jahodám pomáhá k lepší úrodě a celkově příznivě působí na sousedící plodiny.

Brutnák je nejlepší vysévat přímo na záhon v dubnu. Klíčí delší dobu, ale spolehlivě. Taktéž se každoročně množí sám ze samovýsevu.

Samovýsev brutnáku
Samovýsev brutnáku a koriandru
Brutnák na zeleninovém záhoně
Vzrostlý brutnák s koriandrem v pozadí

Afrikán

(Tagetes spp.)

Afrikán neboli aksamitník jistě znáte pro jeho silnou vůni. Aroma této nenáročné letničky má silný repelentní účinek, který mate mravence a ti tak na okolní rostliny neroznášejí mšice. Kořenové výměšky afrikánu spolehlivě odpuzují půdní háďátka, která napadají například česnek a mrkev. Jeho repelentní účinky se dále osvědčují u rajčat, brambor, okurek, paprik, cuket, kukuřice a jahod.

Tato mohutná letnička je pěstovaná i jako zelené hnojení. Po zarytí obohatí půdu o živiny. Využívá se především před pěstováním růží, jahod a česneku.

Afrikán je jedinou bylinkou z tohoto seznamu, kterou se vyplatí předpěstovat, protože si tím zajistíme dřívější kvetení. Opět ale platí, že klíčí bez problému vysetý přímo na záhon a velice ochotně se vysemeňuje, takže o něj nikdy nebude nouze. S předpěstováním začínám v březnu a s přímým výsevem v květnu.

Lichořeřišnice

(Lunaria annua)

Lichořeřišnice nejenže rozzáří vaše záhony, ale je také výbornou jedlou bylinou. S oblibou využívám její květy na ozdobu pokrmů, ale společně s listy je mlsám kdykoliv jdu zrovna kolem. Na konci léta pak z jejich semen vyrábím léčivou antibiotickou tinkturu. To ovšem zdaleka není vše s čím se tahle kráska může pyšnit.

Skvěle se vyjímá ve vyvýšených záhonech, kde vytváří krásné kvetoucí převisy. Lichořeřišnici milují včely, ale také nejznámější zeleninový škůdci jako jsou mšice a dřepčíci. Tím lichořeřišnice souží jako lákadlo a dokáže tak na sebe stáhnout škůdce z okolní výsadby zeleniny, hlavně ředkvičky, brokolice, květák, okurky, dýně, cukety a patizony.

Její kořenové výtažky jsou toxické pro mnoho škodlivých organismů a hub. S oblibou se vysazuje pod ovocné stromy a keře. Já si lichořeřišnici obílila také jako zelené hnojení. S prvními mrazy její nať polehne a zamulčuje půdu na zimu. Lichořeřišnice pak pomáhá zlepšit strukturu půdy, dodávat živiny a zlepšovat biologickou aktivitu půdy.

Semena lichořeřišnice vysévám od dubna do května přímo na záhon. Vždy spolehlivě vyroste.

Heřmánek pravý

(Matricaria chamomilla)

Tak tuhle omamně vonící bylinku jistě znáte všichni. Proč si ji nevypěstovat na našich zeleninových záhoncích? Hodí se na lemování zeleninových záhonů, protože chrání okolní rostliny před houbovými chorobami a plísněmi a podporuje jejich růst.

Pokud budete pravidelně sbírat květy, podpoříte bohatší násadu květů. Navíc si budete moci vytvořit léčivý výluh, se kterým můžete postříkat náchylnou zeleninu na plísně a houbové choroby. Mnozí zahradníci si v heřmánkovém výluhu i moří svá semínka jako prevenci před těmito onemocněními. Ve smíšených kulturách se hodí hlavně k rajčatům, cibuli, zelí, jahodám, okurkám, listové zelenině, hrachu a fazolím.

Heřmánku pravému se daří na lehčích půdách na slunném a chráněném stanovišti. Semínka vysejte brzy na jaře v březnu či dubnu přímo na záhon. Pokud se u vás heřmánku bude líbit nejspíše se vysemení a každý rok se objeví znovu sám.

Heřmánek pravý se zeleninou
Heřmánek si spokojeně roste mezi rajčaty.

Chrpa modrá

(Centaurea cyanus

Chrpu modrou jsem sem zařadila především díky jejím krásným modrým květům, které na zeleninových záhonech krásně vynikají a lákají opylovače z velké dálky. Květy sbírám a tím podporuji další násadu květů, kvete tak přes celé léto. Obklad z nálevu z čerstvých či sušených květů podporuje unavené oči.

Semínka chrpy vysévejte od dubna do června přímo na záhon. Já vždy zvolím místo někde v rohu okolo 45 cm v průměru a na něj vyseju více semen ve sponu 15 cm.

Slunečnice

(Helianthus)

Slunečnice je další z užitečných bylin na zeleninové záhony a zahrady vůbec. Není výjimkou, že se na jednom květu pasou až desítky včel a čmeláků najednou. Na podzim navíc poskytnou důležitý zdroj tučných semen pro naše přezimující ptactvo.

Já slunečnice s oblibou vysazuji na okraje záhonů, kde se mi osvědčily jako zábrana prorůstání plevele. Svou výškou mohou vytvořit sluneční past nebo naopak přistínění pro plodiny, které nemusí plné slunce. Jejich mohutné stonky mohou poskytnou oporu pro pnoucí fazole.

Pro slunečnice vyberte slunné místo chráněné před větrem, na který jsou tyto vysoké krásky náchylné. Semínka vysejte přímo na záhon koncem dubna.

Slunečnice na záhoně
Slunečnice zvládnou i sušší stanoviště.

Zkuste to také

Doufám, že jsem vás přesvědčila a na vašich zeleninových záhonech věnujete místo i pro tyto krásné a hlavně užitečné bylinky. Opylovači je milují. My jim poskytneme pastvu a oni nám ochotně opylují naši zeleninu aby bohatě plodila. Není nutné vše stříkat chemií, společně s užitečnými bylinkami a živočichy dokážeme vypěstovat kvalitní, chutné a zdravé potraviny, obohatit naší lékárničku a ještě pomoci přírodě. Dost bylo nudných trávníků. Tak co, jdete do toho se mnou?

Přečtěte si další články o pěstování bez chemie:

Chcete se přiblížit?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU A ZÍSKEJTE NEJNOVĚJŠÍ, TIPY, NÁVODY A INSPIRACI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...