Zahrada

Tabulka životnosti semen: Jaká je expirační doba různých druhů semen?

životnost semen

Semena jsou malým zázrakem. Velice mě zaujalo přirovnání k časovým schránkám života. Čekají na lepší podmínky, kdy se probudí k životu. Nová semena klíčí velice ochotně, ale postupem času životnost semen slábne. Jedna z velmi častých otázek je: Mohu vysévat stará semena po expiraci? Odpověď je ano, ale je potřeba počítat s možnými problémy.

Je hned několik faktorů, které ovlivňují životnost semen. Jsou to především genetické faktory a kvalita skladování semen. Jedno ovlivnit nemůžeme, ovšem to druhé ano. Tento článek se zaměří na vysvětlení těchto faktorů. Obsahuje také tabulku životnosti semen. Bude se také snažit odpovědět na nejčastější otázky týkající se životnosti semen a osiva obecně.

Mohou být semena prošlá?

Ano, semena postupem času slábnou natolik, že tzv. projdou. Kupovaná semena mají na balení uvedenou dobu expirace. Některá i dobu, kdy byl dělán test klíčivosti s jeho procentuálním výsledkem (např. 85%). U vlastních semen nebo semen od zahradníků se orientujte podle tabulky životnosti semen. V prvním roce jsou semínka nejvíce životaschopná a jejich klíčivost odpovídá údaji na balení semínek. V dalších letech klíčivost a životaschopnost pomalu upadá.

Mohou stará semena vyklíčit?

Semena mohou vyklíčit i po době jejich expirace. Nejvíce záleží na jejich druhu. Jsou semena, která dobře klíčí i po 5 letech od doby jejich balení, ale jsou semena, která dobře klíčí jen první dva roky. Čím více se semena blíží expiraci nebo pokud už jsou po expiraci, vyséváme jich více, abychom kompenzovali jejich sníženou životaschopnost.

Pokud si přece jen nejste jistí jejich životností a máte obavy, že se na semínka nemůžete spolehnout při ostrém přímém výsevu na záhoně, doporučuji provést test klíčivosti. Vysejete je doma na zkoušku a vyhodnotíte jejich aktuální procentuální úspěšnost vyklíčení. Je-li pod 50% a jedná-li se o dlouho klíčící zeleninu, jako je například mrkev či petržel, zvažte nákup nového osiva nebo vysejte větší množství osiva než je doporučeno.

test klíčivosti
Starší semínka jsem si raději otestovala.

Tabulka životnosti a expirace semen

Tabulka obsahuje průměrnou životnost semen v rocích při běžných skladovacích podmínkách. I starší semínka po expiraci mohou úspěšně vyklíčit, ale mohou mít slabší klíčivost než na počátku.

Některé druhy semen jsou známy svou výjimečně krátkou životností. Patří k nim zejména cibule, pór, petržel a pastinák. Vzhledem k tomu, že se také často sejí přímo ven a relativně dlouho klíčí, je dobré se před setím vždy ujistit o stáří semínek a případně si udělat test klíčivosti.

Jak skladovat semínka

Trvanlivost semínek je do značné míry také ovlivněna tím jak semínka skladujete. Ideálně by měla být na suchém, chladném a tmavém místě. Semínka jsou nejcitlivější na vzdušnou vlhkost, ta by neměla přesáhnout 40%. Jestliže jsou semínka na vlhkém a teplém místě mohou dokonce začít klíčit nebo plesnivět. Taková semínka jsou pak spolehlivě znehodnocena. Pokud si sbíráte svá vlastní semínka, tak je nechte důkladně vyschnout před jejich uskladněním.

V domácích podmínkách doporučuji semínka skladovat v té nejchladnější suché místnosti v nějaké krabici. Ve vlhčích podmínkách je důležité semínka skladovat v utěsněných nádobách jako jsou plechové krabice nebo uzavíratelné sklenice.

Životnost semínek se pak dá prodloužit na dlouhé roky jejich zmražením. Vždy si semínka dobře označte a do mrazáku je ukládejte v neprodyšném pytlíku a zcela vysušená.

skladování semínek
Vlastní sebrané osivo mám doma v plechové krabici v papírových pytlíkách.

Vyrostou ze starých semen slabší rostliny?

Rostliny ze starších semen mohou být méně vitálnější. Je to dáno tím, že stářím semen klesá jejich životaschopnost. Semena těsně po expiraci vám ještě nabídnou kvalitní rostliny a úrodu, ale čím déle po expiraci jsou, tím je jejich vitalita horší. Mohou klíčit o poznání déle, sazenice mohou být vytáhlejší a rostliny v dospělosti mohou být náchylnější a méně produktivní. Pokud jste něco takového zaznamenali, je nejspíš načase pořídit semínka nová.

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...