Na své příjmy si nestěžuji, ale pořád mi to jako mladému člověku nestačí na můj vytoužený sen pořídit si dům s velkou zahradou. Snažím se si tedy šetřit, abych měla základ na hypotéku, které se do budoucna asi nevyhnu. Peníze šetřím ve více oblastech, ale moje nejoblíbenější je zahradničení. Naštěstí máme k dispozici zahradu u mamky na chalupě, která je nedaleko místa bydliště. Můžeme si tak vypěstovat svou zeleninu a ovoce tam.

Zelenina a ovoce

V letní sezóně prakticky nekupujeme ovoce ani zeleninu. Jsme schopní si vypěstovat spoustu sezónní zeleniny a stravujeme se podle toho co právě dozrává, začíná to hráškem, saláty, mangoldem. Brzy nastoupí cukety, francouzské fazolky, rajčata, rané mrkve aj. Musím podotknout, že to samozřejmě není zadarmo a na zahradě si to musíme tzv. odmakat. Vyžaduje to mnoho úsilí, ale je to zároveň náš koníček.

Když bych si představila, že všechnu tu zeleninu budu muset kupovat, tak bych se nejspíš nedoplatila. Nehledě na to, že lokální strava nezatěžuje přírodu dalekou dopravou a zbytečným balením.

Nemusíme nutně pěstovat všechno, náš soused třeba pěstuje brambory a okurky, je možné s ním něco směnit, ale já mu ráda za výpěstky zaplatím. Získám tak brambory přes celou zimu a okurky nakladačky si naložím do sklenic.

Konzervace potravin

Každá správná pěstitelka si své potraviny také zavařuje a jinak konzervuje. Já zavařuji prakticky celé léto. V zimě tak máme své zásoby nakládané červené řepy, kvašené zeleniny, kečupů, pálivých omáček, nejrůznějších marmelád a dalších pochutin. Už jste někdy měli nakládané houby? Jsou vynikající.

Přečtěte si článek s tipy jak zpracovat rajčata a chilli papričky.

Vydejte se na sběr do přírody

Na jídle také šetřím tím, že jíme dost hub a jiných volně rostoucích plodů. Houby rostou po celý rok. V zimě rostou dřevokazné houby. Na jaře začnou růst výborné čirůvky májovky, pak kačenky české a smrži. Je třeba se v houbách vzdělávat a před konzumací se vždy ujistit, že máme správný druh.

Volně rostoucí ovoce

Nemáte svojí zahradu? Nevadí! V okolí vesnic, ale i malých a velkých měst nám naši předci vysázeli spoustu ovocných stromů a keřů, kde plody spadají na zem, uhnijou a v lepším případě je sežere divoká zvěř. Vydejte se na průzkum periférií a určitě na nějaké takové stromy narazíte. Já mám v našem okolí vytipovaný starý třešňový sad, hrušně podél cesty, několik starých jabloní s výbornými jablky, švestky, spousta druhů myrobalánů, vlašské ořechy a další. Pro začátek můžu vřele doporučit web a aplikaci na-ovoce.cz, kde dobří lidé zapisují souřadnice volně plodících stromů a keřů.

Vitamíny a léčiva zadarmo

O volné dny ráda vyrážím na louky, kde sbírám bylinky do čajů a mastí, které si vyrábím. Říká se, že na každou nemoc existuje bylinka. Zjistěte si, které bylinky by mohli být prospěšně právě pro vás a rozhlédněte se po okolí. Dost často ty správné bylinky rostou velice blízko, třeba zrovna na vaší zahradě. Doplňujete pravidelně vitamín C? Děláte dobře, ale co takhle ho užívat ve své přirozené formě. Největší zásobárnou vitamínu C jsou u náš šípky, které rostou snad všude. Nasušte si plody šípku a dopřejte si v zimě lahodný šípkový čas. Ušetříte tak za potravinové doplňky.

Věci z druhé ruky

Už dávno nepodléhám neustále novým modním trendům. Více se rozmýšlím, co potřebuji a co si koupím.

Sekáč neboli second-hand

Hodně oblečení jsem si nakoupila v mém oblíbeném sekáči v Mostě, do té doby než ho zavřeli. Řeknu Vám, že několik kousků, bylo tak kvalitních a nápaditých, že bych je v běžném obchodě s oblečením nesehnala. Chtěla bych varovat, před tím co se často stává a to je bezhlavé nakupovaní v akcích sekáčů, kdy je třeba vše za 10kč a vy si tak nakoupíte x kousků, které reálně vynosíte jen párkrát. Mám teď plnou skříň krásných letních šatů, ale ve finále celé léto trávím na zahradě v šortkách :D. No nic, potrpím si na nadčasové kousky a to co vyřadím nosím na swapové akce ve stylu přines co nepotřebuješ a odnes si co uneseš. Opět platí ta samá rada, dobře si rozmyslete co opravdu potřebujete. U oblečení se teď snažím držet těchto pravidel:

  • míň je víc
  • kvalita nad cenou

Nebojím se investovat třeba 6000 do kvalitních kožených pohorek, protože vím, že mi budou sloužit dlouhá léta a ve finále na nich vydělám. Vyvarujte se kupování levných nekvalitních kousků, které za rok vyhodíte.

Nábytek z bazarů

Když něco potřebuji, podívám se nejprve do online bazarů nebo na facebookový marketplace. Loni jsem sehnala starší, ale fešný gauč za odvoz a brzy si pojedu pro tv stolek a komodu za zlomek původní ceny. Kvalitní nábytek může sloužit dlouhá léta. Nemusí nutně skončit na sběrném dvoře. I vy, když se něčeho zbavujete, tak to můžete zkusit prodat za pár stovek/tisíc na bazarech. Pozor ale na zavlečení štěnic. Nábytek vždy dobře prohlédněte. Doporučuji pro jistotu použít horkovzdušnou páru.

Přivydělejte si něco bokem

Umíte péct kváskový chléb? Kvasíte zeleninu? Nebo třeba háčkujete čepice? Zkuste nabídnout své výrobky po známých a přijít si tak na nějakou kačku navíc. Já si občas přivydělám tím, že prodám přírodní mýdla a jinou kosmetiku, kterou vyrábím. Můžu tak nakoupit větší množství surovin za výhodnější cenu, takže i mě samotné pak vyjde vyrobená kosmetika levněji, než kdybych nakupovala v malém množství.

Vyrobte si, upečte si, opravte si aneb zlaté české ručičky

Tím, že jsem se naučila vyrábět přírodní kosmetiku ušetřím dost. Vyrábím si i mýdlo na praní, mýdlo na mytí nádobí, podlah a jiných povrchů. Mám tak netoxickou domácnost, neutrácím za domácnost majlant a nepotřebuji žádné plastové nádoby. Vytvářím méně odpadu a alespoň doma žiji ve zdravém prostředí bez zbytečné chemie.

Lidé už zapomněli na to být soběstační, zapomněli na dovednosti našich předků. Spoléhají na systém a jsou v něm uvězněni. Kdo řekl, že každý rok potřebujete nový telefon? Kdo vám řekl, že vaše bunda už je out? To vy rozhodujete. Dnes a denně se můžete naučit něco nového. I když už se nebudete pravděpodobně učit od svých předků. Já se učím spoustu dovedností z knih a z facebookových skupin. Jen si zadejte do vyhledávače co potřebujete a jistě narazíte na spoustu návodů. Kdo má čas, může se tím prolouskat, kdo nemá, tak může využít přehršel placených kurzů. Investice do vzdělání je ta nejlepší, tak na to myslete.

Pár tipů navíc

  • Vyrobte si doma jogurt, je to opravdu snadné.
  • K domácímu úklidu často postačí ocet nebo soda.
  • Ocet funguje jako skvělá aviváž. Prádlo změkčí, rychle vyvane a udržuje vaší pračku bez vodního kamene.
  • Buďte více venku a všímejte si, kde co roste.
  • Choďte více pěšky, jezděte na kole nebo veřejnou dopravou.
  • Nelyžujte, ale běžkujte, nic to nestojí.
  • Zahradničíte? Začněte semenařit.
  • Máte přebytky ze zahrady? Vyměňujte nebo je nabídněte za peníze.
  • Používejte zdroje z okolí. Poptejte se známých a sousedů.
  • Namnožte si pokojové rostlinky, třeba Aloe vera, můžete jimi obdarovat své přátelé.
  • Sušením ovoce nebo zeleniny si vytvoříte skvělé zásoby na zimu bez potřeby konzervantů.
  • V sezóně je zelenina levnější, nakupte větší množství a začněte kvasit. Kvašená zelenina v lednici vydrží až půl roku. Je probiotická a plná vitamínů.
  • Dávejte na věci větší pozor, zvláště na ty drahé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...