Deníček Zdraví

Můj přechod na barefoot – spokojenost nebo vyhozené peníze?

V článku se dočtete o mé zkušenosti s přechodem z konvenčních bot na barefoot. Přechod na barefoot je pro mě kontinuální období více než 3 let. Jak to celé začalo, jaká jsou pozitiva barefoot a které boty doporučuji?

Je tomu asi 3 roky, kdy má sestra přišla s nápadem si společně vyrobit huarache sandály v rámci víkendové narozeninové oslavy. Nakoupily se podrážky, šňůrky a korálky na ozdobu a sestra nás naučila jednoduché vázání huarache sandálů přímo na nohu.

Huarache sandály to začalo

Asi jako většina z vás jsem neměla tušení co to huarache je. Tento typ sandálů je na velmi tenké podrážce, kterou si vystřihnete na míru vaším nohou a pak přímo na noze navážete/sešněrujete/zamotáte provázek. Huarache sandály se nám všem povedly a pro mě se staly oblíbenou obuví na celé následující léto. Již teď se nemůžu dočkat až je vytáhnu na svou 4. letní sezónu.

Největší výhodu shledávám v jejich skladnosti, lehkosti, omyvatelnosti a pocitu kontaktu s terénem. Nemám problém si je vzít na kolo, do města, do vody nebo na chození přes slacklinu. Pokud si úvaz pamatujete z paměti, tak si ho navíc můžete kdykoliv povolit či utáhnout.

Výhody barefoot obuvi a mé zkušenosti

Během společného pletení nás má sestra zasvětila do tajů barefoot obuvi a naznačila fyziologické výhody tzv. chůze na boso nebo s tenkou podrážkou. Taková obuv přináší mnoho výhod, protože poskytuje nohám dostatek prostoru se roztáhnout a nijak nedeformuje prsty. Naše chodidla nepotřebují podporu klenby, byla stvořena na chůzi na boso a tím si jí také přirozeně posilují. Jste v bližším kontaktu se zemí, takže cítíte nerovnosti terénu a tomu přizpůsobujete chůzi.

Nebudu lhát, občas to na větších ostrých kamínkách může být trošku nepříjemné. Většinou je to ale přesně naopak, kdy nerovnosti příjemně stimulují reflexní zóny na chodidlech.

Nejlepší je začít s barefoot obuví již od dětství, dnes už je spousta značek, které ji vyrábí i pro ty nejmenší, např. Be Lenka. Nebojte se však začít i v dospělosti. Mnoho fyzioterapeutů barefoot obuv doporučuje, protože podporuje správné držení těla. Je možné, že si tím vyřešíte vleklé problémy s bolestí zad.

Chůze na boso nebo s barefoot obuví je z počátku o zvyku. Pokud jste rychlíci a ostatní nestíhají vaše tempo chůze, s barefoot obuví pravděpodobně zpomalíte, protože přizpůsobíte rychlost chůze a způsob nášlapu terénu.

Já si na sandálky zvykla asi za týden. Má zkušenost byla, že první dny jsem nešikovně narážela prsty na vyvýšeniny jako jsou větší kameny a obrubníky, ale tělo samo brzy pochopilo jak našlapovat, aby se to dále nestávalo.

No jo, ale léto skončilo a co dál? Mám se vrátit do úzkých kozaček na klýnku nebo…?

Jaké doporučuji zimní barefoot boty?

Nadcházející zimu jsem ještě zvládla v konvenční obuvy, v létě jsem se zas vrátila k vyrobeným sandálům a pořídila cenově přijatelné barefoot tenisky Anatomic. Jenže tuhle zimu už jsem potřebovala nové zimní boty. Po velice nepříjemné zkušenosti zkoušení nespočet párů nepohodlných bot v běžném obuvnictví a přečtení několika diskuzí jsem se rozhodla zainvestovat do pořádných teplých zimních barefoot bot.

Rozhoupávala jsem se déle, protože ceny takových bot začínají na 3000 kč. Moje volba padla na značku Be Lenka model Winter 2.0. Těšila jsem se na ně jak malá holka, ale když jsem je vyndala z krabice, tak jsem byla chvíli v šoku. V prostoru špičky jsou opravdu široké, ale hned jak jsem si je obula, tak jsem věděla, že to je ono!

Řeknu vám, že pohodlnější boty jsem na sobě neměla. Mají v sobě merino vlnu a tak jsem byla celou zimu v teple a hlavně v suchu. Na širší špičku jsem si již zvykla a připadá mi už úplně normální. Za to pohodlí bych je nevyměnila za nic na světě a už vím, že to pro mě bude priorita navždy. Úzkým kozačkám na podpatku v mém botníku definitivně odzvonilo.

I pinčes je v nich hračka! Fakt jsem neměla flexibilnější a pohodlnější botky. Na zimu už jedině Be Lenka :). No vlastně já už tam pokukuji i po polobotkách a sandálech. Jsou totiž fakt pěkný.

Hodlám v barefoot i běhat

Nedávno jsem si zakoupila i barefoot boty na běhaní a už se moc těším, až je vyzkouším v terénu. Běhám raději traily v lese, tak jsem moc zvědavá, jak se mi bude dařit. Hned jak je pořádně otestuji, tak vám to sem doplním ;).

Přechod na barefoot obuv je osvobozující

Asi jste pochopili, že svůj botník průběžně obnovuji na barefoot. Jamile začnete, tak pochopíte, že jiné boty jsou prostě nepohodlné. Když si vzpomenu na mé dětství a dospívání, kdy jsem jako mažoretka pochodovala dlouhé průvody městem v těsně utažených kozačkách do špičky, běhala v nich celé víkendy na různých vystoupeních, dělala modelku na vysokých podpatcích, tak si myslím, že jsem si ten přechod opravdu zasloužila.

Tak co nalákala jsem vás? Dejte volnosti šanci :).

Určitě si prohlédněte nabídku dalších českých barefoot eshopů:

https://www.naboso.cz/

https://www.littleshoes.cz/

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...