magnesium zkušenosti

Magnesium užívám 3 roky a první výsledky jsem začala pociťovat již po týdnu užívání. Rozhodla jsem se pro jeho pravidelnou a dlouhodobou suplementaci, protože jsem prakticky od puberty pociťovala příznaky jeho nedostatku, jen mi dlouho nedocházela spojitost právě s hořčíkem.

Užívání hořčíku v rozumných dávkách není na škodu. Studie ukazují, že významná část západní populace ho má v deficitu. Možná si říkáte, že ho podle krevních testů máte dostatek, ale na hořčík v krvi se nemůžeme spolehnout, protože magnesium se ukládá hlavně v buňkách a tkáních. Většina lidí, tak svůj problém nikdy neodhalí.

Příznaky nedostatku hořčíku

  • třes a svalové křeče (včetně menstruačních)
  • chronická únava
  • nervozita, stres, podrážděnost
  • bušení srdce
  • špatné soustředění a migrény
  • poruchy spánku

Mé projevy nedostatku hořčíku

V posledních 3 letech jsem střídavě trpěla vlastně vším. První nebo druhý den menstruace jsem nebyla schopná ničeho a jen jsem ležela v bolestech. Obecně nejsem zastáncem analgetik, ale výjimečně jsem si něco zobla, jinak bych nebyla schopná jít do práce.

Nezvládala jsem stres a byla jsem nepřiměřeně výbušná. Bušení srdce jsem čas od času zažívala, hlavně v klidovém režimu, kdy se mi občas divoce rozbušilo. Špatně jsem se soustředila a měla jsem problémy s vnímáním ostatních. Navíc jsem trpěla na migrény. Měla jsem stavy, kdy mě hlava bolela třeba týden v kuse. Řešila jsem to i s doktory na neurologii, ale na nic mi nepřišli.

První impuls k doplňování hořčíku jsem měla díky facebookové skupině Svět non-toxic. Nastudovala jsem si všechny možné dostupné materiály, diskuze i cizojazyčné zdroje. Rozhodla se objednat si dvě formy magnesia s rozdílnými účinky. Dále jsem zavedla koupele v epsomské soli a na kůži si stříkám magnesium olej.

Formy hořčíku – který je pro vás ten nejlepší?

Hořčík se jako elementární prvek v přírodě samostatně nevyskytuje. Nacházíme ho vždy ve sloučeninách. Na trhu se nejčastěji prodávají následné formy, pojďme si o nich stručně něco říct.

  • Oxid hořečnatý (magnesium oxide) – Tato forma hořčíku je nejčastější v lékárnách, její nevýhodou je nízká vstřebatelnost. Nedoporučuji.
  • Citrát hořečnatý (magnesium citrate) – Oblíbená forma hořčíku, výhodou je velmi nízká cena a dobrá vstřebatelnost. Nevýhodou je projímací účinek při dlouhodobé suplementaci.
  • L-treonát hořečnatý (magnesium L-Threonate) – Výhodou je, že jako jediný dokáže projít skrz hematoencefalickou bariéru do mozku. Nevýhodou je vyšší cena. Doporučuje se pro lidi s neurologickými problémy.
  • Malát hořečnatý (magnesium malate) – Doporučuje se pro lidi trpící únavou. Energizující forma, která se užívá v dopoledních hodinách.
  • Glycinát hořečnatý (magneisum glycinate/bisglycinate) – Vysoce vstřebatelný, nevyvolává průjem. Zklidňující chelátová forma, která se užívá před spánkem.
  • Taurát hořečnatý (magnesium taurate) – Doporučuje se jako prevence před kardiovaskulárními choroby, podpora při ateroskleróze a vysokém krevním tlaku.
  • Chlorid hořečnatý (magnesium chloride) – Používáme transdermálně, takže ho vstřebáváme skrz kůži. Výroba hořčíkového oleje neboli magnesium oleje je velice levná. Prášek chloridu hořečnatého i se skleněným rozprašovačem si můžete koupit zde. Rozpustí se v poměru 1:1 nebo 1:2 s vodou (destilovanou nebo převařenou) a stříká se na pokožku nohou, zad či rukou. Na kůži je pocitově cítit jako olej a může nás to lehce brnět. Pokud by to bylo nepříjemné, snižte koncentraci. Užíváme pouze jako doplněk k suplementaci.
  • Síran hořečnatý (magnesium sulfate) – Známe pod pojmem epsomská sůl, používá se také transdermálně. Půl šálku až šálek rozpustíme ve vaně a alespoň 20 minut se koupeme. Případně rozpustíme půl hrnku v lavoru na koupel nohou. Koupel s epsomskou solí uvolní namožené svalstvo a podpoří detoxikaci. Užíváme pouze jako doplněk k suplementaci.

První dvě formy bych nedoporučila, nejsou vhodné pro dlouhodobé užívání hořčíku bez vedlejších účinků.

Pro ústní dlouhodobé užívání hořčíku je nejlepší hořčík dle poměru cena/výkon bisglycinát nebo malát.

Jaké magnesium doplňky užívám já?

Již přes rok užívám magnesium ráno a večer. Přes léto nepravidelně, protože přijímám dostatek hořčíku z naší čerstvé listové zeleniny, kterou pěstujeme bez chemie. Od podzimu, ale přistupuji k pravidelné suplementaci.

Ráno užívám 1 tabletu Magnesium Optimizer od Jarrow Formulas. Balení obsahuje 200 tablet, takže vydrží 3-6 měsíců, podle toho jestli denně užíváte 1 nebo 2 tablety. Jedná se o energizující hořčík v podobě magnesium malát. Jedna tableta pak obsahuje 13.5% denní referenční hodnoty příjmu magnesia. Kromě toho obsahuje 70% denní referenční hodnoty příjmu vitamínu B6, který jak se dále dočtete je důležitý pro správné ukládání hořčíku v buňkách. Obsažený je také Taurin, který synergicky s magnesiem snižuje oxidativní stres a riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Večer užívám magnesium glycinát (bisglycinate) Performance magnesium powder od Brain Max s příchutí tropického ovoce. Nicméně Dříve jsem si kupovala pomerančovou příchuť, kterou ale nyní výrobce vyměnil za tropické ovoce a limetku. Věřte mi, že ačkoliv ta chuť je lehce chemická, tak jste za ní opravdu rádi, protože čisté magnesium v prášku je jen pro silnější povahy. Výhodou prášku je, že si můžete upravit dávkování, podle toho jak to cítíte. Kromě toho je zde opět přítomný důležitý kofaktor vitamín B6. Spím pak doslova jak miminko celou noc. Pokud byste užívali doporučenou denní dávku, tak balení vydrží 3 měsíce. Já si ale dávkuji menší než doporučené množství, protože hořčík přijímám i ráno.

Jak mi hořčík pomohl?

Po necelém měsíci užívání jsem po opravdu dlouhé době měla bezbolestnou menstruaci. Sama jsem nevěřila, jak moc může magnesium pomoci. Je třeba dodat, že jsem zároveň opět začala cvičit jógu, takže kombinace obojího pomohla. Navíc se mi zlepšil spánek. Spím celou noc téměř bez probuzení a ráno se budím odpočatá. Cítím se i mnohem lépe psychicky, jsem více usměvavá, nic mě jen tak nerozhodí. Mám ze sebe radost, protože jsem produktivnější. Celkově si nemůžu užívání hořčíku vynachválit, celá zkušenost je pro mě velice pozitivní a hodlám v suplementaci dál pokračovat.

Hořčík kupuji už i jako dárek pro mé blízké a také jako já pokračují v jeho suplementaci na vlastní pěst. Tento článek píšu hlavně aby hořčík pomohl třeba i vám. Hodí se pro sportovce, ženy s bolestivou menstruací, ženy v přechodu, lidi pod velkým stresem a pro lidi s úzkostmi a depresemi. K suplementaci bych ale ještě ráda podotkla, že to není jen tak, že začneme užívat tablety a vše se zázračně zlepší. Dost možná ano, ale je potřeba vědět, že s hořčíkem v našem těle reagují i jiné minerály a vitamíny.

Magnesium malát, který užívám ráno.
Magnesium bisglycinát, který užívám večer.

Doplňky k užívání hořčíku

Při dlouhodobém užívání magnesia, nám může lehce klesat hladina draslíku. Měli bychom na se něj tedy zaměřit a přijímat dostatečné množství. Proto užívám zmíněný Jarrow Magnesium Optimizer, který v tabletové formě užívám ráno, protože mimo draslík obsahuje i energizující formu hořčíku malát.

Oba mnou doporučované produkty obsahují vitamín B6, který je při suplementaci hořčíku velice důležitý, protože napomáhá jeho vstřebávání a uložení v buňkách. Ukazuje se, že kombinace magnesia a vitaminu B6 má lepší vliv na zvládání stresu u dospělých, než užívání samotného magnesia.

Samozřejmě není nutné vše doplňovat. Možná namítáte, že vitamíny přeci získáváme stravou. B6 je obsažený hlavně v játrech, vepřovém mase, vajíčkách, banánech, lahůdkovém droždí a třeba ve fermentované zelenině. Draslík je obsažený ve fazolích, v sušeném ovoci, v banánech, ale i v bramborách.

Přirozené zdroje hořčíku

  • vysokoprocentní hořká čokoláda
  • avokádo
  • mandle a jiné oříšky
  • luštěniny
  • semínka
  • celozrnné obiloviny
  • zelená listová zelenina

Nejlepší magnesium pro dlouhodobé užívání?

Užívání hořčíku se mi nesmírně osvědčilo. Doporučuji dlouhodobé užívání hořčíku na denní bází, abyste pocítili účinky v plném rozsahu. Odrazuji od pravidelného užívání nejčastější formy z lékáren, tj. citrát hořečnatý (typicky šumivé tablety). Sice má výbornou vstřebatelnost, ale při dlouhodobé suplementaci způsobuje průjmy. Jako akutní doplnění po větším sportovním výkonu je však v pořádku.

Mně se osvědčila forma malát v kapslích na ráno a bisglycinát v prášku před spánkem.

Jsou to dobře vstřebatelné formy hořčíku a nejlepší v poměru cena/výkon. Doporučuji nakupovat na českém eshopu brainmarket.cz, který nabízí široký sortiment kvalitních potravinových doplňků a přípravků pro zdravý životní styl na základě nejnovějších vědeckých publikací. Vyzkoušejte mojí volbu produktů:

Magnesium malát, který užívám ráno.
Magnesium bisglycinát, který užívám večer.

4 komentář

  1. Dobry vecer chcela som si objednat od vas horcik ,ale neda sa mi to.

    1. Dobrý den, já nic neprodávám. Kupuji si ho zde Brainmarket

  2. Dobrý den, děkuji za super článek. Nyní mám těžkou nespavost. Měl jsem nejhorší období snad ve svém životě. Spal jsem tak průměrně 2h. po dobu 3 týdnů. Stav se začíná zlepšovat, ale hořčík na večer (bisglycenat) mě nabudí a situaci ještě zhorší. Tudíž užívám do 16:00. Jeden léčitel mi vysvětloval, že tento stav může způsobovat jeho velká vyčerpanost. V kritickém stavu jeho nedostatku mi jeho doplnění způsobovalo vážné panické a úzkostní stavy, s velkým neklidem. Užíval jsem čisté formy. Takže jsem dlouho nevěděl, zda je nespavost způsobena hořčíkem. Situace se začala dramaticky zlepšovat, když jsem začal užívat pangamin. (Vit. Sk. B) Těch se měl také velký nedostatek. Dnes už je situace po dvoutýdenním doplňování lepší, nicméně stále usínám třeba až po půlnoci, nebo se budím okolo 2:00 ráno, když usnu dříve. Láká mě vyzkoušet ještě i ten l-treonat.

    1. Dobrý den, takhle s těžkou nespavostí nemám zkušenost, takže jsem ráda, že jste přispěl s tou vaší. Je dost možné, že hořčík bisglycinát působí individuálně. Každopádně za sebe mohu říct že žádný pocit nabuzení necítím. Má babička která ho také na nespavost začala užívat, také nic takového nezmiňovala. Začal ji účinkovat o pár dní později než mě, ale po týdnu dvou, už si ho na spánek pochvalovala. Spánek se ji významně zlepšil, ale stále to ještě není podle představ. Nicméně, tam je spousta jiných okolností (zdravotní stav, léky, atd.) Zaujal mě ten pangamin, třeba by ji také pomohl. Děkuji za váš komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...