Pěstujete si vlastní česnek? Dobře děláte, protože česnek je relativně nenáročná plodina, která ale vydrží dlouhé měsíce, pokud ji správně sklidíte a uskladníte. V tomto článku se dozvíte kdy je nejlepší česnek sklízet, jak poznat zralý česnek a jak ho skladovat tak, aby vydržel co nejdéle.
Načasování sklizně česneku je naprosto klíčové. Pokud jej sklidíte příliš brzy, česnek, jeho stroužky a slupka nebude připravena na dlouhodobé uskladnění. V opačném případě, když prošvihnete vhodnou dobu, přezrálý česnek se začne rozpadat, což pro skladovatelnost také není ideální. V horším případě začne uhnívat a může se tak celý znehodnotit.
Kdy sklízet česnek
Česnek se obvykle sází na podzim nebo v zimě a sklízí začátkem léta následujícího roku. Samozřejmě, že čas kdy se česnek sklízí je do jisté míry ovlivněn odrůdou česneku, ale existují tyto poznávací znaky, že je česnek připravený ke sklizni.
- Spodní listy začnou žloutnout a hnědnout. Tady bych chtěla uklidnit všechny zahrádkáře začátečníky, kteří mají ze žloutnutí obavy a myslí si, že je něco v nepořádku. Je to naprosto přirozený jev, kdy rostlina začíná směřovat veškerou sílu do cibule. Když jsou zhruba 2/3 listů takto zežloutlé a zhnědlé, buďte připraveni ke sklizni.
- Když opatrně prozkoumáte česnek pod zemí jste schopni nahmatat dostatečně veliké cibule s hmatatelnými stroužky.
- Stonky česneku se mohou začít ohýbat a polehávat.
- Paličáky se sklízí přibližně za měsíc po sklizni česnekových květních stvolů. Ty zavčasu skliďte a zpracujte. Ponechte ale pár květních stvolů, podle nichž se budete orientovat. Až se ohnou do 90° nebo zcela napřímí, je česnek připravený ke sklizni.
- Pokud si stále nejste jistí, skliďte jeden česnek na zkoušku. Měl by mít dostatečně vytvořenou palici s hmatatelnými stroužky a několik vrstev slupek.
Česnek se vyplatí sklidit i o 1-2 týdny dříve než se objeví tyto znaky, pokud je v předpovědi příliš deštivé počasí. Česnek je totiž náchylný na hnilobu, která se v deštivém počasí rychle šíří. Z toho důvodu česnek před sklizní již nezaléváme.
Česnek před sklizní nezalévejte
1-2 týdny před sklizní přestaňte česneky zalévat. Rostliny v té době potřebují směřovat veškerou energii do tvorby palic v podzemí. Pomůže to hned z několika důvodů:
- vytvoří se větší palice
- česnek bude připraven na schnutí
- bude se lépe sklízet
Jak sklízet česnek
Nejlepší je česnek opatrně podebrat vidlemi. Je to jistota, že mu nezlomíte stonek a neoddělíte ho od palice. Počítejte s tím, že palice česneku jsou širší než stonky. Dávejte tedy pozor abyste palice česneku nepoškodily, protože ty by pak byly náchylnější k uhnívání a zhoršila by se jejich trvanlivost.
Nikdy z česneků neodstraňujte hlínu tím, že je oboucháte o sebe, aby spadala. Místo toho palice lehce očistěte rukou nebo počkejte až trochu proschnou. Z tohoto důvodu se vyplatí česnek sklízet za suchých dní.
Po sklizni česnekům neodstraňujte kořeny ani stonky. Česnek z nich nadále čerpá živiny a sílu.
Schnutí česneku
Aby česneky vydržely co nejdéle, je potřeba nechat je před uskladněním řádně proschnout. Toto je velice důležitý krok, který se nesmí vynechat. Po sklizni česneky nenechávejte schnout a ležet na záhoně, jako se to dělává s cibulí.
Vyberte nějaké suché vzdušné místo bez přímého slunečního světla na zavěšení česneků k proschnutí. U nás je to buď stodola nebo otevřená garáž. Česneky svážu k sobě po cca 10 rostlinách a zavěsím na šňůru. Takto schnou 2-3 týdny. Ideální teplota pro schnutí česneků je 20-25 °C.
Česneky můžete také zaplést do copů a pověsit, případně rozprostřít v jedné vrstvé na povrch.
Po několika týdnech česneky dočistěte (ne vodou), odstřihněte kořeny, stonky a česnek uskladněte. Stonky můžete nechat pokud česneky chcete uskladnit zavěšené v copech.
Uskladnění česneku
Pro co nejdelší trvanlivost česneku jej uskladněte na chladném, suchém a tmavém místě, jako je sklep nebo spíž. Ideální teplota pro uskladnění česneku je 10-15 °C.
- Česnek nedávejte do lednice, protože nižší teploty ho nutí klíčit.
- Česnek skladujte v otevřených vzdušných nádobách jako jsou krabice, proutěné košíky, přepravky, nebo papírové tašky.
- To jak dlouho česnek vydrží se odvíjí od techniky sklizně, odrůdě, podmínkách skladování a teplotě. Za správných podmínek skladovaní by měl vydržet alespoň 4 měsíce u paličáků a 6-9 měsíců u nepaličáků.
- Jendou za čas česneky zkontrolujte. Pokud začínají vyšeptávat, tedy směřovat energii ze stroužků do klíčků, tak je rychleji použijte. Naklíčený česnek je nadále bezpečný ke konzumaci, ne tak chutný, ale stále plný antioxidantů.
- Pokud máte více odrůd česneku, nezapomeňte si uskladněný česnek označit.
- Jestliže jste s úrodou česneku spokojení, schovejte si také ty nejhezčí česneky na sadbu na další rok.
Jak česnek zpracovat
Máte bohatou úrodu česneku? Gratuluji. Možná přemýšlíte jak jej zpracovat ve větším množství. Mám pro vás několik nápadů:
- Sušený česnekový prášek
- Naložený česnek v medu
- Jako přísada do chilli omáčky
Doufám, že jsem vám v článku odpověděla na všechny dotazy. Pokud ne, využijte možnost komentářů nebo si článek nasdílejte pomocí ikonek níže.
Ať to roste!