Tradice vykuřování sahá až do dob starého Egypta a antického Řecka a Říma a používá se po celém světě jako součást náboženských nebo světských rituálů. Kouř, který při vykuřování vzniká navozuje lidem meditativní stavy, šamanům extázi, dokáže čistit prostory a léčit lidi. Účelů vykuřování je celá řada. V dnešní moderní společnosti jsme si nejvíce rozvzpomněli na účely čistící a desinfikující. Pojďme se podívat jak to vlastně funguje.

Bílá šalvěj jako základ

Tradičně se na vykuřovadla používá bílá šalvěj, jedna z nejposvátnějších indiánských bylin, která je ovšem těžce k dostání, i když semínka se sehnat dají. Já však používám šalvěj lékařskou, která je běžně součástí bylinkové výsadby na našich zahradách.

Kouř ze šalvěje má čistící a desinfekční účinky na vzduch, negativní energie prostor, obydlí, věcí a v neposlední řadě na lidské chmury a nemoci.

Různé byliny pro různé účely

1. Čištění prostor

Vykuřováním prostor jako jsou domy, byty, ale i kanceláře nebo vozidla je vyčistíte od negativních energií, které tam mohou zůstávat po bývalých majitelích, po nemocích anebo po hádkách. Možná sami cítíte nepříjemné pocity a vibrace v určitých prostorách, nemůžete spát a necítíte se v nich dobře. Pak doporučuji rituální vykouření těchto prostor.

Zapalte vykuřovadlo, s očistným záměrem s ním projděte každý kout a nechte kouř působit na věci a místa. Použijte svou intuici a zastavte se na místech, kde cítíte vyšší potřebu čištění.

K těmto účelům se výborně hodí šalvěj, levandule, rozmarýn, cedr, jantar, jalovec, lemongrass nebo zemědým.

2. Uvolnění, stres a úzkosti

Co takhle si připravit uvolňující večerní rituál, kdy necháte všechny starosti rozplynout ve vonném kouři? Zapalte vykuřovadlo, pohodlně se usaďte nebo lehněte, zavřete oči, prohlubte dech a nechte kouř působit na vaše smysly.

Bude se vám hodit santalové dřevo, anýz, myrha, kafr nebo badyán.

3. Léčení

Vykuřováním se dají léčit dýchací cesty, pomocí eukalyptu, piniové pryskyřice nebo kadidla. Jasmínem nebo anýzem se léčí svalové křeče. Na revmatismus může zabrat benzoe, gujakové dřevo nebo jalovec. Při poruchách spánku zkuste palo santo, aloe nebo styrax. Více zde.

Návod na výrobu vykuřovadla

A nyní už ke slíbenému návodu na vykuřovadlo pro čistící účely či jiné, které mu vytvoříte vaším záměrem. Bylinky budeme omotávat provázkem z bavlny nebo konopí do dlouhého svazku, proto je lepší sbírat celé větvičky i se stonky, se kterými se lépe pracuje. Základ nám budou tvořit větvičky šalvěje a přidáme levanduli a sušené větvičky rozmarýnu. Sušený rozmarýn přijde do středu vykuřovadla. Je lepší vytvořit kombinaci sušených bylin ve středu a čerstvých z vnějšku, protože to společně lépe prosychá. Nebojte se zaexperimentovat s jinými bylinami a umotat vykuřovadlo třeba jen z čerstvé šalvěje. Nejdůležitější je váš záměr.

Postup jak vyrobit vykuřovadlo

  1. Bylinky si nasbírejte i se stonky dlouhými cca 15 cm.
  2. Připravte si bylinky, provázek a nůžky.
  3. Vytvořte střed ze sušených větviček rozmarýnu. Já dávám 2-4 větvičky.
  4. Okolo rozmarýnu rozmístěte levanduli se stonky pod sebe tak, aby při postupném hoření vždy hořelo i květenství levandule.
  5. Kolem dokola pak umísťujte celé větvičky šalvěje, tak aby lístky obalily střed, postačí 3-4 kusy.
  6. Koncem provázku pak utáhněte všechny stonky na konci a zauzlujte.
  7. Jdeme na motání. Jednou rukou si lístky šalvěje uhlazujte z vnějšku směrem ke špičce vykuřovadla a druhou rukou obtáčejte kolem dokola provázek po celé délce vykuřovadla až na jeho začátek. Provázek dostatečně utahujte.
  8. Začátek, tedy špičku vykuřovadla několikrát obtočte provázkem a pak se s ním vracejte kolem dokola zas zpět na konec, kde oba konec provázku pevně zauzlujte.
  9. Nezapomeňte si nechat delší provázky, abyste za ně vykuřovadlo mohli pověsit do suché místnosti, kde bude několik týdnů schnout. Pokud jste perfekcionisti, tak můžete odtrhnout všechny přečuhující konce lístků.
  10. Zcela vysušená vykuřovadla můžete použít s jakýmkoli záměrem a nebo jimi obdarovat přátele a rodinu :).

Pozor na bezpečnost

Při vykuřování buďte opatrní a nikdy vykuřovadlo nenechávejte bez vaší přítomnosti. Buď ho mějte v ruce nebo na něčem nehořlavém na bezpečném místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...