Tak už je to tady zase a tentokrát o chlup horší než loni. S blížícím se příchodem nového roku děcka vycházejí do ulic a vypouštějí petardy. Moje fenka Mája byla první roky proti zvukům petard zcela imunní, jinak řečeno měla to na salámu. Radovala jsem se z toho, protože vím, jak se trápila naše Bublinka, kterou jsme měli v dětství, jak se při každé ráně objevila u nohou a během silvestrovského večera nevylezla z koupelny, která byla uprostřed bytu nejlépe odhlučněná proti venkovním zvukům.
S Májou jsem se tedy radovala až do předminulého roku, kdy jsem ji vzala na novoroční zahradní oslavu ke kamarádovi. Nemilým překvapením pro mě byla účast člověka, který si s sebou vzal celý arsenál nejrůznějších petard a jiných druhů ohňostrojů. Vysvětlovat podnapilému člověku, který si v těchto věcech vyloženě libuje, že se to mému psovi úplně nezamlouvá, nemělo moc smysl. Během chvilky, kdy to každou chvilku prásklo nedaleko od Máji, měla už docela schízu. Na tu zahradu ji už samozřejmě neberu, protože když jsem to jednou během následujícího roku zkusila, měla již psychický blok a klepala se tam jak ratlík. Jo, ten osudný Silvestr mě fakt štve, protože jak jsem psala v úvodu, tak letošní rok všechny ty rány prožívá daleko hůře.
Letos to začalo docela nevinně. Nevím proč ty petardy lidé zapalují už od začátku prosince, ale když jsme je doma slyšeli, tak Mája jen přikrčila uši a šla se uklidit někam na její oblíbené místo. Před týdnem jsme ale cestou z nákupu viděli a slyšeli nedaleký ohňostroj a Mája se na vodítku začala zuřivě sápat domů. Odmítala jsem se nechat za ní táhnout, tak jsem se s ní zastavila a v kleče jsem se ji snažila hlazením a slovy uklidnit. Ohňostroj skončil, Mája se lehce uklidnila a my došli domů. Večer téhož dne se ale na venčení už moc netvářila, ve skutečnosti nechtěla vůbec ven a přítel ji musel ven odtáhnout, aby se vůbec vyčůrala.
Od toho dne jak vyjdeme z baráku, je viditelně nervózní a chce se vydat opačným směrem, než kde byl zmíněný ohňostroj. Vrchol všeho je, že když jsme si dělali táborák na chalupě, kam jsme odjeli, aby měla klid, tak se ho bála, protože v něm praskalo dřevo! Jestli to takhle půjde dál, tak se bude každý rok celý prosinec klepat doma. Musím s tím/ s ní něco udělat. Letos už na terapii není čas, ale příští rok začneme už v létě se zvykáním na zvuky petard. Dočetla jsem se, že není od věci sehnat nahrávku s těmito zvuky a začít ji potichu přehrávat při společné hře se psem. Když na ni nebude reagovat, můžeme hlasitost postupem terapie zvyšovat. V konečné fázi je možné použít pravé petardy.
Nevím, jestli dojdeme tak daleko, ale zkusit to musím. Petardy nyní nenávidím, i když se přiznám, že jako malé dítě jsem je jednu zimu s kamarádkou také pouštěla. Lákalo nás na tom cosi rebelského, ale neuvědomovala jsem si, jaké důsledky může naše počínání mít. Nejen, že to stresuje psy a následně i jejich pány, ale po takovém vypráskaném Silvestru zůstávají ve vzduchu zplodiny hoření a vyšší koncentrace těžkých kovů, které se využívají k obarvení ohňostroje. Traumatizuje to nejen domácí zvířata, ale i ptactvo, které to může odnést až smrtí. Prosím, je nutné snažit se citlivě toto vysvětlit svému okolí. Sama jsem šla za dětmi, které odpalovaly petardy přímo před naším domem. Vysvětlila jsem jim, že se můj pes bojí jít ven a poprosila je, aby s tím přestali. A světe div se, pomohlo to.
Kdyby lidé raději věnovali peníze utracené za ohňostroje na charitu, neměli by z toho ve finále lepší pocit? Nestačí se nám podívat na ohňostroj pořádaný obcí/ městem? S Májou mě čeká ještě spousta práce, a i když si za to její trauma můžu částečně sama, tak bych byla moc ráda, kdyby se to dále neprohlubovalo, a kdyby lidé domýšleli, jaké jsou důsledky petard a ohňostrojů.
Jak psům můžeme pomoci?
- Při venčení se pokud možno vyhýbejte městu a místům odkud se petardy ozývají. Na delší procházku jděte raději před setměním. Psa mějte vždy na vodítku.
- Doma zavřete okna, pusťte rádio nebo televizi.
- Zkuste psa odreagovat třeba pamlskem nebo hrou.
- Pokud je pes již vystresován, nijak extra si ho nevšímejte, nehlaďte ho a neuklidňujte.
- Buďte psovi nablízku a vyzařujte klid.