Recepty Zahrada

6 šikovných způsobů jak využít dýně po Halloweenu

co dělat s dýněmi

Nejste si jistí jak využit dýně určené k dekoraci? Prosím, hlavně je neházejte do popelnice, byla by to veliká škoda. Je hned několik ekologických způsobů jak využít dýně, které si odbily svou chvilku slávy ve vaší domácnosti nebo na zápraží. Co třeba z nich udělat psí pamlsky? Čtěte dál a garantuji vám, že najdete způsob jak dát vaší dýni nový smysl.

Problém jednorázových dýní určeným k dekoracím

Ani si nechci představovat, kolik takových dýní skončí v popelnicích, ve spalovnách a nebo hůře, na skládkách odpadu. Tam se totiž začnou rozkládat anaerobním způsobem, kdy se začne vylučovat metan. Ten je dle Mezinárodní energetické agentury 30 x škodlivější životnímu prostředí než oxid uhličitý.

Není třeba se vyřezávání dýní hned vzdávat, ale promyslete si, jak poté dýně využít nebo se jich zbavit udržitelným způsobem.

Co se dá s dýněmi dělat?

Nejprve vezměte v potaz v jakém stavu máte dýně z podzimní dekorace, od toho se odpíchnem.

  • Celé dýně (nevyžezané a nenabarvené) je nejlepší sníst nebo darovat. I takové dýně dělají parádu a výhodou je, že jsou stále s největší pravděpodobností bezpečné ke konzumaci, protože dýně mají dlouhou dobu skladovatelnosti.
  • Vyřezávané dýně je nejlepší zkompostovat nebo z nich udělat psí pamlsky pokud jsou stále v dobrém stavu, nehnijí nebo jinak nezapáchají. Pozor, pokud v nich hořela parafínová svíčka, v tom případě bude mít vnitřek toxické usazeniny.
jak využít dýně
S celými dýněmi se nabízí hned několik možností

Mohou se dýně dát zvěři do lesa?

Dýně, které jsou ještě v dobrém stavu a nejsou okouřené běžnými svíčkami jsou dobrým zdrojem potravy pro mnoho zvířat. Většina expertů na divokou zvěř se ale shoduje, že bychom dýně v lese nechávat neměli. Proč?

  1. Příliš mnoho dýni by jim nemuselo svědčit. Není to pro ně přirozená potrava.
  2. Dýně v sobě mohou mít zbytky vosku a toxické usazeniny ze svíček.

Co dělat s dýněmi po halloweenu?

Jestliže ale chcete dýně využít, tak nabízím hned 6 způsobů jak zpracovat dýně ještě v dobrém a relativně čerstvém stavu.

1. Snězte je nebo zavařte!

Dýně jsou hodnotnou potravinou. Obsahují hodně vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů. Už jste někdy měli slaďoučkou pečenou dýni? My milujeme dýňovou polévku nebo dýňovo-čočkový dhál.

Univerzální zpracování dýně je vyrobit si z ní dýňové pyré, to zamrazit a využívat do celé řady receptů jako je třeba dýňový koláč, dýňové muffiny nebo dýňové noky.

dýňové noky
Dýňové noky

2. Pražená dýňová semínka

Věděli jste, že všechna dýňová semínka jsou jedlá? Některá jsou sice chutnější než jiná, ale jedlá jsou všechna. Jsou ideální na zdravé mlsání, plné minerálů, vitamínů a bílkovin. Recept s postupem najdete zde.

3. Zdravé dýňové pamlsky pro psy

Většina psů dýně miluje a tak jsou dýně populární součástí krmiv a nejrůznějších pamlsků. Dýně mají blahodárný účinek na psí zažívání a pomáhají proti zácpě i průjmu.

Pozor ale na okrasné dýně či jinak znehodnocené dýně, které bychom psům za žádnou cenu dávat neměli. Nejčastější odrůda dýně určená k vyřezávání je dýně velkoplodá Goliáš a ta je pro psi bezpečná ke konzumaci. Jak ji připravit?

Můžete jim do jídla přidat dýňové pyré. Plátky dýně se také dají nasušit. Mnoho psů je rádo žvýká a navíc sušené vydrží i více než jeden rok. Nevětší radost jim ale uděláte dýňovými pamlsky.

4. Udělejte si dýňovou pleťovou masku

Toto je opravdu originální způsob jak zpracovat halloweenské dýně. Co takhle ji napatlat na pleť! Všechny ty výživné látky z dýní které nás vyživí zevnitř, stejně tak dobře působí i zvenčí na pleť. Budete k tomu potřebovat jen tři zcela běžné ingredience, dýňové pyré, med a citronovou šťávu.

Smíchejte jednu lžíci dýňového pyré, jednu lžíci medu a jednu lžičku citronové šťávy. Naneste na pleť, nechte 15 minut účinkovat a poté smyjte. Tato kombinace dokáže pleť hydratovat, ozdravit a má antibakteriální účinky. Vaše pleť bude zářit.

dýňová maska
Dýňová maska – zdroj iStock

5. Dýně zkompostujte

Zcela jistě ekologický způsob likvidace dýní je zkompostování. Na rozdíl od dýní na skládkách, na kompostu nevzniká rozkladem škodlivý metan. Naopak, dýně se rozloží a poskytnou kvalitní na živiny bohatý kompost.

Aby kompostování dýní probíhalo jak má a vše se hezky zrychlilo, nasekejte je na menší kousky. Na to se výborně hodí sekera nebo mačeta. Dýně je tzv. zelený neboli dusíkatý materiál. Pokud se rozhodnete zkompostovat více dýní, je dobré to celé vyvážit tím, že přidáte min. stejné množství hnědého neboli uhlíkatého (suchého) materiálu. Může to být třeba suché listí, kartony nebo sláma.

6. Dýně darujte farmám se zvířaty nebo zoologickým zahradám

Dýně darujte farmám, do zoologických zahrad nebo záchranných stanic. Samozřejmě jen s předchozím souhlasem, zda-li je o dýně vůbec zájem. Pokud jsou v dobrém stavu, tak zcela jistě bude! Můžete si tak udělat hezký výlet s dětmi a hned je něčemu přiučit.

Našli jste si tu pravou dýňovou inspiraci?

Doufám, že vám tento článek poskytl dostatek inspirace jak využít dýně, které již nechcete jako podzimní dekoraci po Halloweenu. Byla by škoda je jen tak vyhodit, nemyslíte? Tak do čeho se pustíte jako první? Napište mi do komentáře, který nápad vás nejvíce zaujal.

Ať se daří!

Chcete se přiblížit?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU A ZÍSKEJTE NEJNOVĚJŠÍ, TIPY, NÁVODY A INSPIRACI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...