Recenze Zdraví

Peruánský zázrak jménem Maca: osobní zkušenost a recenze produktů

Maca na podporu početí

Maca peruánská je rostlina a používá se jako výživná potravina a potravinový doplněk s širokým spektrem účinků. Já Macu začala užívat hlavně jako podporu plodnosti. Přes rok jsem se s partnerem snažila otěhotnět, ale marně. Další rok se nám to sice podařilo, ale přišla série potratů. Musela jsem se srovnat psychicky, fyzicky a hlavně hormonálně. Kamarádky mi doporučily užívat právě Macu, že prý dokáže zázraky. No a tak jsem se rozhodla se s vámi podělit jaké jsou mé zkušenosti s dlouhodobým užíváním Macy peruánské. Napíši také recenzi na dva konkrétní produkty Macy peruánské, které jsem v období 3 měsíců pravidelně užívala. Nejprve si ale Macu lépe představíme.

Maca peruánská

Maca peruánská je odolná rostlina, která roste ve velmi obtížných podmínkách ve vysokých Andách ve výškách 3000 až 4000 metrů nad mořem. Drsné klima, kde nerostou téměř žádné jiné rostliny, donutilo tuto stravověkou bylinu schraňovat co nejvíce výživných látek v kořenech. Právě kořeny Macy peruánské byly a jsou významnou potravinou pro Inky. Moderní věda však odhalila neuvěřitelný potenciál skrývající se v kořenech této rostliny připomínající řepu nebo tuřín. Jaké učinky má Maca peruánská na náš organismus?

Maca z výživového hlediska obsahuje:

 • sacharidy, rostlinné bílkoviny, tuky a vlákninu
 • vitamíny A, C, E, B1, B2, B6
 • stopové prvky hořčík, měď, železo, zinek, draslík a selen
 • esenciální aminokyseliny
 • saponiny, třísloviny, steroly

Hlavní účinky Macy peruánské

 • Zvýšení libida: Maca peruánská je tradičně používána jako afrodiziakum, proto se jí také přezdívá jako peruánská viagra. Sexuální touhu dokáže zvyšovat až o 180% oproti kontrolní skupině. Byla prokázána její schopnost zlepšovat sexuální funkce u mužů i žen.
 • Zlepšení nálady a snížení úzkosti: Některé studie ukázaly, že Maca peruánská může pomoci snížit úzkost a zlepšit náladu u lidí, kteří ji užívají.
 • Hormonální rovnováha: Maca zlepšuje hormonální rovnováhu u žen v menopauze i v produktivním věku. Může také zlepšovat průběh menstruace.
 • Zvýšení energie: Maca peruánská je bohatá na živiny, včetně bílkovin, vlákniny a minerálů, a může pomoci zlepšit energetický metabolismus.
 • Zlepšení sportovní výkonnosti: Maca zlepšuje regeneraci, pomáhá udržet pevnost kostí i svalů a podporuje jejich růst.
 • Zlepšení plodnosti: Dle studií Maca zvyšuje produkci spermií u savců. U žen zlepšuje reprodukční systém.

Komu Maca může pomoci?

 • Páry snažící se otěhotnět
 • Unavení lidé bez elánu a sexuálního libida
 • Sportující lidé
 • Lidé pod vysokým stresem a s úzkostmi
 • Ženy procházející menopauzou

Jak mi Maca pomohla?

Macu jsem užívala denně po dobu třech letních měsíců v létě 2022. Již po dvou týdnech jsem vypozorovala zlepšení nálady a mírný nárůst energie. Množství energie se dále zvyšovalo a s tím narůstalo i mé libido. Po dvou měsících užívání jsem byla v mnohem lepší psychické kondici než na začátku užívání.

Menstruace se dostavovala pravidelně a já jsem získala vnitřní jistotu, že je vše tak jak má. Na jaře toho roku jsem měla po nezdarech s potraty a jedním odoperovaným vejcovodem pochybnosti, že vůbec někdy otěhotním přirozeně. Dříve jsem měla na začátku menstruace vždy špatný pocit, vzhledem k tomu, že jsme se snažili s partnerem otěhotnět. Najednou jsem vše prožívala s klidem a těšila se na další nadcházející cyklus. Dokonce jsem se vnitřně srovnala s myšlenkou, že ještě nenastal ten správný čas. Bavilo mě věnovat se sama sobě. Přestala jsem na sebe / na nás tlačit a užívala si přítomnost tak jak je.

To léto jsem si opravdu užila, ačkoliv jsem velkou část dní až na večery trávila sama. Samota mi najednou oproti minulým létům, vůbec nevadila. Dokázala jsem být velmi produktivní a organizovaná. Měla jsem jasné záměry a myslela čistě.

Maca a podpora plodnosti

Po dvou měsících snažení jsem na podzim měla tušení, že jsem otěhotněla, ještě dřív než měla přijít menstruace. Dokonce bych řekla, že jsem si byla jistá správným uhnízděním embrya. Menstruace skutečně nepřišla a já si ani nedělala těhotenský test. Ten vnitřní pocit byl natolik silný, že nebylo třeba. Na první kontrole u gynekologa v 9. týdnu těhotenství, jsem konečně slyšela, že je vše jak má a doktor mi pogratuloval. Měli jsme s partnerem nesmírnou radost.

Jsem přesvědčena, že mi Maca pomohla se uklidnit, dala mi vnitřní sílu i jistotu, že vše dopadne tak jak má. Pustila jsem z hlavy jistou urputnost a užívala si skvělý pocit sama ze sebe. Do mého partnera jsem ji sice nedostala, ale doporučila bych ji každému páru, který si prochází delším obdobím snažení se o miminko. Jako podpora plodnosti je dle mého Maca nejlepší dostupný přírodní potravinový doplněk. Navíc nabízí spoustu dalších skvělých benefitů. Zkuste ji i vy a nebudete litovat.

Jakou Macu jsem užívala: Recenze produktů

Užívala jsem želatinovanou BIO Macu bez škrobů pro lepší stravitelnost ze spolehlivého eshopu brainmarket.cz. Proces želatinizace je důležitý pro koncentrovanější účinek a lepší stravitelnost, proto jsem ji upřednostnila. Chuť Macy je zemitá oříšková s karamelovým nádechem. Není to nic odporného ani vyloženě chutného. Buď jsem prášek jednoduše rozmíchala ve vodě nebo jsem ho přidávala do smoothie. Kombinace s banány mi vyloženě chutnala. Doporučuje se začít s dávkováním jedné čajové lžičky denně. V dalších týdnech 2-3 a po čtvrtém týdnu můžete užívat 4 čajové lžičky denně. Na dlouhodobé užívání se vyplatí akce 2+1 zdarma (želatinované).

Pro muže, ale nejen pro ně, se doporučuje BIO Maca černá, která je nejvzácnější. Obsahuje nejvíce antioxidantů. Podporuje vitalitu, libido, výkonost, zvyšuje produkci spermií a sexuální výkonnost.

Maca jako jedna z nejvýživnějších rostlin světa se prokázala býti úžasnou rostlinou na podporu plodnosti. Spoustě párům po celém světě pomohla k otěhotnění. Nerada bych vám tu dávala falešné naděje. Problémy s plodností často vyžadují komplexní vyšetření, kterému byste se neměli bránit. Jsem však přesvědčena, že kolikrát stačí málo a Maca jako přírodní potravinový doplněk může pomoci.

Co dále doporučuji užívat na podporu početí

Pokud se snažíte otěhotnět, velmi doporučuji užívat kyselinu listovou, která je velmi důležitá hned od prvních dnů početí. Zmíněný eshop ji nabízí v aktivní nejlépe vstřebatelné formě methylfolát. Běžná kyselina listová z lékáren a z potravin není v této formě a tělo dokáže vstřebat pouze 50-30%. Kyselina listová se podílí na správném dělení buněk embrya a je velmi důležitá z důvodu prevence vzniku vývojových vad. Těhotné ženy ji potřebují nejvíce v prvních týdnech těhotenství, kdy si těhotenství ani nemusí být vědomi. Proto ji ženy užívají již při snažení a pak nadále po celý první trimestr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...