jak vyrobit sójové svíčky

Jste připraveni vyrobit si pro vás a vaše blízké sójové svíčky? Moc ráda vám poradím jak vyrobit sójové svíčky tak, abyste vytvořili funkční a krásné svíčky, které navodí atmosféru přesně podle vašich představ. Připravila jsem pro vás jednoduchý návod, který když budete následovat krok po kroku, tak nemůžete šlápnout vedle. Zároveň poradím co přesně budete k výrobě potřebovat. Výroba sójových svíček není složitá, ale při výrobě jsou jistá pravidla, které je nutné dodržet pro perfektní výsledek.

Myslím, že svíčka je skvělým dárkem, který potěší každého. Proč ale budeme vyrábět zrovna sójové svíčky?

Proč jsou sójové svíčky zdravější?

Zdravější? Asi si říkáte co tím jako myslím, vždyť se svíčky nejí nebo sójové snad ano? Ne, nebojte, skutečně budeme vyrábět klasické svíčky k hoření. ALE ono to hoření není jen tak. Při hoření parafínových svíček se do ovzduší uvolňují potencionálně nebezpečné látky. Pokud je někdo pálí výjimečně, hlavu bych si s tím moc nedělala, ale pokud se někdo pohybuje v prostředí, kde parafínové svíčky (např. klasické čajovky) hoří neustále, tak si zahrává se svým zdravím.

Parafín je velice levný vedlejší ropný produkt. Při jeho spalování se do ovzduší uvolňuje karcinogenní benzen a toulen. Tyto látky mohou způsobovat bolest hlavy, zrychlovat srdeční tep, dráždit oči a kůži. Proto je lepší se jim vyhnout. Zdravou alternativou k parafínovým svíčkám jsou svíčky z rostlinných vosků nebo sám o sobě příjemně vonící včelí vosk.

svíčky ze sójového vosku
Svíčky ze sójového vosku navodí ideální atmosféru bezpečného domova.

Jak je to s vonnými svíčkami?

Syntetické vůně jsou nebezpečné ve všem. Jsou to hormonální disruptory, které na naše smysly působí neustále. Obzvláště nebezpečné jsou pro těhotné ženy a malé děti. Já jsem se jich v domácnosti vzdala a pokud vyloženě chci aby něco vonělo, tak jedině díky malému množství přírodního éterického oleje.

Pro sebe si vyrábím svíčky čistě ze sójového vosku bez vůně, ale ostatní stále dle zarytých vzorců očekávají, že svíčka bude vonět, stejně tak jako přírodní mýdlo, a tak se voňavým svíčkám občas nebráním. Používám ale jen éterického oleje.

Můžeme tak svíčkám dát zajímavou funkci, např. odpuzování komárů s použitím esenciálního oleje z citronely nebo citrónové trávy. Připravte se ale na to, že aby svíčka opravdu provoněla nějaký prostor, tak je zapotřebí více esenciálního oleje než byste možná čekali.

Potřeby na výrobu sójových svíček

Tak co, už máte představu jaké svíčky vyrobíte? Pro tento návod jsem se rozhodla vyrobit vonné sójové svíčky s esenciálním olejem na odpuzování komárů. Vám se ale meze nekladu. Můžete si vybrat jakýkoli jiný esenciální olej anebo prostě zvolit tu nejšetrnější variantu svíček bez vůně. Co budeme potřebovat?

Na allegro.cz seženete nejlevnější nádoby, sójové vosky, ale i celé sety na výrobu svíček. Vhodné knoty různé tloušťky seženete zase na ekokoza.cz.

potřeby pro výrobu sójových svíček
Základní potřeby pro výrobu sójových svíček.

Toto jsou základní potřeby, které jsou pro výrobu sójových svíček nezbytné. Jsou však i další možnosti jak svíčky ozvláštnit a dodat jim váš osobitý styl. Můžete například použít barevné vosky k obarvení, bylinky na posypání (což nedoporučuji) nebo ozdobit skleničky krajkou či přírodními motivy.

Pro začátek se ale budeme držet při zemi a vyrobíme si jednoduché minimalistické ale funkční přírodní sójové svíčky. Jdeme na to.

Návod jak vyrobit sójové svíčky krok po kroku

Než se na výrobu sójových svíček vrhnete, tak si tento návod pozorně přečtěte. Rozehřátý vosk poměrně rychle tuhne, a tak je důležité si vše v klidu připravit. Pro dokonalý výsledek začněte hezky pěkně od začátku.

1. Připravte si pracovní plochu

Než se pustíte do zahřívání vosku, je lepší si vše pěkně připravit, takže si pořádně vymyjte skleničky na svíčky horkou vodou, usušte a připravte si knoty.

2. Připravte si správné množství sójového vosku

Pokud máte více skleniček, která chcete naplnit a menší množství vosku a pokud nechcete přidávat voňavý esenciální olej, tak tento krok řešit nemusíte a prostě naplníte to co vám vyjde. ALE pokud máte vosku dostatek a chcete naplnit přesné množství skleniček, tak není od věci odhadnout jaké množství vosku bude potřeba k zaplnění všech skleniček.

Existuje na to fígl. Naplňte jednu skleničku vodou a poté změřte množství vody v mililitrech. Z tohoto množství odečtěte 20 % a výsledné číslo je přibližné množství potřebného vosku v gramech. Zvažte si potřebné množství vosku.

Příklad: naše 250 ml sklenička pojme cca 200 g vosku, pokud nebude úplně plná po okraj.

3. Roztavte vosk

Přihořívá. Vosk nejlépe tavíme ve vodní lázni v nádobě s nálevkou, ale není to nutné. Je množné jej pomalu zahřívat v nádobě přímo na sporáku. Vosk nasypte do nádoby a za občasného míchání zahřejte na teplotu 70 °C. Ne více, proto teplotu stále kontrolujte na teploměru. Tavení vosku trvá přibližně 10 až 15 minut. Jakmile dosáhnete požadované teploty a všechen vosk je roztavený, tak nádobu s voskem odstavte.

Mějte přehled o teplotě vosku.

4. Připravte knoty do skleniček

Ke knotům se běžně prodávají i plíšky s oboustrannými lepícími papírky. Plíšek u knotu nalepte na lepící papír a druhou stranu nalepte přímo do středu skleničky. Další variantou bez lepících papírků je přilepit plíšek od knotu přímo roztaveným voskem.

Knot musí být přesně ve středu nádoby. Zajistěte jej tedy nějakým držákem. Prodávají se také s knoty. Nápadům se ale meze nekladou, a tak je možné na zajištění využít například kolíčky na prádlo nebo například dva nože opřené na vrchu nádoby mezi než se zajistí knot. Ideální jsou dřívka od nanuků s dírou na knot.

5. Přidejte do vosku esenciální olej

Různé sójové vosky pojmou různé množství vůně. Obvykle se obsah vůně nebo esenciálního oleje pohybuje okolo 6 %. Pro intenzivní vůni, která má provonět dostatečně velký prostor se však doporučuje až 10 % vůně, kterou vmícháme do vosku.

Pokud tedy chcete voňavé svíčky, tak si zjistěte jaký typ sójového vosku máte a kolik je schopný pojmout esenciálního oleje, pokud to nevíte, tak 6 % esenciálního oleje zvládne každý typ sójového vosku.

Z váhy použitého vosku tedy vypočítejte kolik je 6 % (nebo více) a odvažte si potřebné množství esenciálního oleje.

Příklad: Z 1 kg sójového vosku je 60 g 6 % esenciálního oleje.

Odměřuji přesně 6 % esenciálních olejů z celkového množství použitého vosku.

Přesné množství esenciálního oleje opatrně a jemně (nechceme zbytečné bubliny) vmíchejte do nádoby s voskem, až bude mít 65 °C.

Počítejte s tím, že vůně ve svíčce zraje min. 14 dní.

6. Jdeme lít!

Tak a zábava může začít, náš návod na výrobu přírodních sójových svíček se chýlí ke konci. Lití vosku začíná při teplotě 55 – 65 °C. Skleničky by měly být před naléváním vosku teplé. Nechte je před litím nahřívat třeba na topení, nebo je nahřejte minutu v mikrovlnné troubě na 40 °C. Toto však není podmínkou a můžeme lít za pokojové teploty.

Skleničky umístěte na utěrku. Vosk do skleniček lijte pomalu až 1 – 2 cm po okraj skleničky nebo jiné vybrané nádoby. S knotem v tuto chvíli ještě můžete podle potřeby hýbat, jakmile však vosk začne tuhnut, přesuňte ho do středu a zajistěte.

Jak vosk chladne, tak se přirozeně smršťuje, což může mít za následek propad vosku ve středu u knotu. Nebojte se, v tom případě nechte svíčky lehce vychladnout asi 30 minut a pak dolijte zbylým roztátým voskem, tak abyste svíčku zarovnali.

Svíčky nechte několik hodin, ideálně přes noc, vytuhnout.

7. Seřízněte knot

Správná délka knotu je velice důležitá a tak po úplném vytuhnuti vosku knoty seřízněte na délku 5 mm. To samé platí i u dřevěného knotu, měl by vyčuhovat jen 5 mm nad voskem.

Časté dotazy k výrobě přírodních svíček

Na svém instagramu mi přišlo hned několik skvělých dotazů k výrobě sójových svíček, které bych zde ráda zodpověděla.

  1. Jak dobře jde sójový vosk vymývat z nádob? Sójový vosk vymyjete bez problému horkou vodou. Nemusíte se tak o své nádobí a hrnce bát.
  2. Nehoří mi dřevěný knot, co mám dělat? Dřevěný knot vyžaduje větší péči než bavlněný a je problematičtější. Nesmí být delší než 0,5 cm, zkraťte ho třeba nůžtičkami na nehty. Před každým hořením prsty odlomte černé uhlíkaté části. Pokud je knot naopak příliš malý, tak odškrábněte vosk u knotu, abyste ho prodloužili. Je také lepší jej zapalovat zapalovačem než sirkou, ten vytvoří větší plamen. Pro začátečníky dřevěný knot nedoporučuji.
  3. Jakou mám zvolit tloušťku knotu? Správná tloušťka knotu je naprosto zásadní pro správné hoření svíčky po celém svém průměru. Příliš tenký knot způsobí vznik kráteru, kdy zbytky vosku budou ulpívat na skle. Příliš silný knot zase způsobí zbytečně rychlé hoření svíčky. Volba knotu tady vždy závisí na průměru nádoby.
Knoty stabilo – verzeVhodná velikost nádoby – průměr
236 mm
439-40 mm
645-56 mm
849-50 mm (cca 50 ml)
1052 mm
1255 mm
1659 mm
1863 mm (cca 150 ml)
2068 mm
2275 mm
zdroj ekokoza.cz

Pokud vás napadají jakékoliv jiné otázky, prosím napište je zde do komentáře a já je sem doplním.

Tipy k výrobě sójových svíček navíc

Jde o tipy, aby výsledné svíčky byly co nejhezčí s hladkým povrchem, a aby rovnoměrně hořely.

Hladký povrch svíček ze sójového vosku je majstrštyk, naštěstí existují tipy, jak povrch vyhladit.
  1. Vosk míchejte vždy jemně, aby se netvořily bubliny.
  2. Vytvořil se vám hrbolatý povrch na svíčce? V návodu mám, že je dobré nechat si trochu vosku na dolití tenké horní vrstvy po tom co vosk po prvním nálevu ztvrdne. Další možnost je vosk roztavit fénem a tím povrch zarovnat.
  3. První hoření je velmi důležité! Svíčka musí poprvé hořet tak dlouho, aby se roztavil celý její povrch až ke sklu. Existuje něco jako paměť vosku. Pokud byste svíčku uhasili dříve než se roztaví okraje, tak by se postupně tvořil hlubší a hlubší kráter.
  4. Zhasínání svíčky je také důležité. Při zhasínání všech svíček, včetně těch sójových, vznikají škodlivé spaliny. Můžete použít zhášedlo, nasliněné prsty nebo nehořlavé víčko, aby svíčka nedoutnala.
  5. Při každé výrobě sójových svíček si vyrobím i pár čajových, které používám často do aromalampy a jiných svíčkových dekorací. Poproste známé, aby vám schovávali plíšky od klasických parafínových svíček. Jako knoty používám odstřižky ze zkracování knotů velkých svíček.
Recyklované čajové sójové svíčky před zkrácením knotů na 0,5 cm.

Gratuluji k výrobě přírodní sójové svíčky

Výroba sójových svíček není zcela složitá, ale má svá úskalí, na která dřív nebo později narazíte. Pokud se ale budete přesně držet tohoto návodu, tak tato úskalí snad úspěšně eliminujete. Napoprvé nečekejte dokonalou svíčku. Možná se vám taková povede, ale možná dokonalá nebude. Bude však vaše, můžete na sebe být tak či tak pyšní a jsem si jistá, že se o nějakou tu svíčku budete chtít podělit se svými blízkými.

Přeji vám abyste si celý proces výroby sójových svíček užili a ať vaše svíčky bezpečně plápolají a dělají tu pravou domácí atmosféru.

Ať se daří!

Zdroje: https://www.candlescience.com, ekokoza.cz

Chcete se přiblížit?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU A ZÍSKEJTE NEJNOVĚJŠÍ, TIPY, NÁVODY A INSPIRACI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...