Bylinky

Vyrobte si zázračný fialkový olej: účinky, návod na výrobu a využití

účinky fialek na pleť

Fialky mě vždy přitahovaly svou omamnou vůní. Zcela oprávněně nesou botanický název violka vonná. Tu vůni s oblibou nasávám a nemohu se ji nabažit. Až v pozdějším věku jsem se dozvěděla, že fialky jsou jedlé a léčivé. V péči o problematickou pleť je fialkový olej téměř nepřekonatelný. V tomto článku se zaměřím na výrobu fialkového oleje, jeho využití a účinky na pleť.

Účinky a využití fialkového oleje

Fialkový olej má díky léčivým vlastnostem fialek poměrně širokou škálu účinků.

fialkový olej

Na pleť

  • Fialkový olej obsahuje slizy s hydratačními a zklidňujícími účinky na pleť.
  • Pleť dokáží rozzářit, vyhladit a zklidnit začervenání.
  • Má protizánětlivé vlastnosti, takže se uplatní při kožních problémech jako je akné, dermatitida, ekzém, lupenka a lišej.
  • Dokáže léčit rány, spáleniny od slunce a modřiny.
  • Fialkový olej je také vhodný pro miminka a malé děti na nejrůznější vyrážky a opruzeniny.

Na vlasy

Hydratační účinky fialkového oleje můžeme využít i v péči o vlasy. Vmasírujte ho jemně do vlasů a pokožky hlavy, nechte působit několik hodin nebo přes noc a ráno opláchněte. Vlasy budou hydratované, lesklé a poddajné.

Nespavost

Tato studie naznačuje, že fialkový olej jako přírodní lék ve formě nosních kapek může pomoci při chronické nespavosti. Lék má zklidňující a relaxační vlastnosti.

Masážní olej

Využijte zvláčňující účinky fialkového oleje při uvolňující masáži.

Revma

Protizánětlivé účinky fialkového oleje se uplatní i při kloubních a svalových problémech, jako jsou bolesti a revma.

Produkce a tok lymfy

Fialkový olej podporuje zdravý lymfatický oběh.

Domácí výroba fialkového oleje

Chcete si fialkový olej vyrobit a využívat tak jeho úžasný potenciál? Není nic jednoduššího. Chci však upozornit na rozdíl mezi naším fialkovým olejem a esenciálním fialkovým olejem. Esenciální fialkový olej je jeden z nejvzácnějších esenciálních olejů na světě. K výrobě 1 kg tohoto oleje je potřeba 2300 kg ručně sbíraných fialek. Má jedinečnou téměř nenapodobitelnou vůni. Je velice terapeutický a užívá se v nízkých koncentracích. Extrahuje se složitým způsobem. My se zaměříme na fialkový olej vyrobený macerací za studena.

Ingredience

Budeme potřebovat fialky, tedy violky vonné. Vydáme se na ně v březnu a dubnu do parku, na okraje luk či zahrad. Nasbíráme asi dvě hrsti na 100 ml oleje. Důležité je nechat fialky pár dní rozprostřené zavadnout či úplně uschnout. Budeme je macerovat v oleji a přebytečná vlhkost by mohla dělat problémy a výsledný olej zkazit.

Doporučuji zainvestovat do vhodného nosného oleje. Běžné oleje v domácnosti nejsou vhodné na pravidelnou péči o pleť. Pokud chcete naplno využít potenciál fialkového oleje se všemi možnostmi jeho využití, doporučuji následující pěstící oleje, které nezanechávají pocit mastnoty:

Výroba fialkového oleje

Vyberte vhodnou skleněnou nádobu. Dokonale ji umyjte, nejlépe vydesinfikujte. Vložte do ní zavadlé nebo sušené fialkové květy a listy a zalijte vybraným olejem a zavíčkujte. Nejlepší je, když množství oleje dosahuje těsně pod okraj nádoby, aby tam bylo co nejméně vzduchu. Fialky by měly být celé ponořené.

Sklenici umístěte na tmavé místo v domácnosti, třeba do skříňky. Jednou za čas sklenicí lehce zatřeste. Po 4 týdnech obsah sklenice sceďte přes plátno. Vše v plátýnku ještě čistýma rukama vymačkejte, aby vám neunikla ani kapka oleje. Větší množství oleje uchovávejte na tmavém a chladném místě nebo v lednici. Vydržet by měl až jeden rok. Nedoporučuji používat esenciální oleje (především pro miminka), protože právě vůně nám napoví jestli je olej bezpečný. Zkažený a žluklý olej poznáte podle změny vůně. Nelekejte se změny konzistence oleje v lednici. Zmíněné oleje v chladu tuhnou. V teple brzy povolí.

Užijte si váš vlastní fialkový olej

Že výroba fialkového oleje není vůbec složitá? Při sběru myslete na včelky a jiný hmyz a něco jim nechte. Fialky mají jako první potravu po dlouhé zimě. Vyrobte si takové množství, které máte šanci spotřebovat nebo případně rozdat vaším nejbližším. Já mám s fialkovým olejem výbornou zkušenost hlavně v péči o problematickou pleť. Návod si můžete zaslat na email nebo sdílet na sociálních sítích s pomocí ikonek níže.

Vyzkoušejte také:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...